Здравје

Спанаќот е печатна грешка

Има две главни причини зошто твоите те присилувале да јадеш спанаќ во детството: Погрешно го сконтале Попај Научниците што ги истражувале „здравите“ својства на спанаќот направиле...

Одење болен на работа

Стануваш наутро за да се спремиш за на работа, а телото ти дава јасни сигнали дека треба да земеш боледување и тој ден да...

Кој живее подолго: Месојадите или вегетаријанците?

Нашата способност да водиме долг живот е под влијание на гените и средината во која живееме. Едно истражување спроведено врз еднојајчени близнаци, открива дека не...

Кратка историја на медицината во пет реченици

„Докторе, ме боли стомакот...“ 2000-та година пред Исус: „Еве, изеди го овој корен.“ 1000-та година по Исус: „Јадење корења е паганство! Кажи ја оваа молитва.“ 1850 година: „Молитвите се чисто суеверие! Испиј...

Алтернативната медицина на Норбеков: Тајната на самолекувањето

Мирзакарим Санакулович Норбеков е узбекистански писател, и пред сé, промотор на користење на алтернативна медицина. Во 1998-та година, во Москва, Норбеков го создава Институтот...

Црвениот сок во месото не е крв

Додека многу луѓе го сакаат стекот „крвав“ т.е. средно-печен (меѓу кои и Доналд Трамп), други се плашат или барем се загрижени околу јадењето на месо...

Градската бучава ни ги оштетуваше нервите и пред 50 години

Константната бучава што го бомбардира модерниот урбан човек станува сé поголем непријател на неговата психолошка и физичка добросостојба. Малите автомобили со големи мотори, големите камиони, сирените,...

Депресијата на Черчил, Линколн и Мартин Лутер Кинг

И денес уште се стигматизираат луѓето со ментални проблеми, за кои многумина сметаат дека се во тесна корелација со карактерна слабост. Но факт е дека...

Париз добива сала за дрогирање

Во петок, во Париз ќе се отвори првата сала за наркозависници, каде ќе можат да се дрогираат во подобри санитарни услови. Иницијативата ја поздравија бројни...

Кокаин само за викенд? Еве што ти прави на организмот

Кокаинот, како и другите дроги, одамна е дел од журкачкиот живот. Тоа особено е изразено во модерниве  времиња, кога сé се стреми да личи на гламур и елита....

Човекот што влезе во пубертет на 27 години (заради тумор на мозокот)

Кен Бејкер бил различен од другите тинејџери. Знаел дека нешто не е во ред со него, но не знаел што. За разлика од повеќето момчиња, Бејкер,...

Сокот од портокал е мит

Штом во реклама ќе се појави појадок, автоматски со него ќе видите и чаша сок од портокал, играјќи на картата дека природните сокови се одличен...

120 со 80 веќе не е идеалниот крвен притисок

Европското кардиолошко здружение издаде нови упатства, според кои нормалниот притисок веќе не се движи во рамките на 80 и 120. ЕКЗ порачува дека всушност...

Зошто ни се наежуваат влакната

Некогаш кога ни е ладно, некогаш кога слушаме добра музика. Има ли воопшто смисла оваа реакција на нашето тело? ASAP Science објаснува во уште едно информативно клипче. Излегува дека наежувањето е релативно...

Маските не помагаат против загадениот воздух, а го дишат 90% од луѓето

Повеќе од 9 од 10 луѓе низ светот живеат во области со масовно загадување на воздухот, што придонесува за удари, срцеви болести, канцер на...
- реклами -

Ново на 365