Здравје

Четка за заби: Електрична или обична?

Да, некои експерименти покажаа дека луѓето кои се вешти со користењето на електрични четки за заби можат да отстранат повеќе наслаги од оние кои...

Другата страна на органската храна, за која најчесто се премолчува

Органска, локална, свежа, зелена, „carbon-neutral“... Сè се тоа знаци за една многу профитабилна индустрија. Ако купувате храна со такви ознаки и притоа мислите дека со тоа...

Докторката што одбива да лечи невакцинирани деца

Една докторка-педијатар од Ленарт, Словенија, побара од Лекарската комора на земјата да ѝ одобри „приговор на совеста“, што би ѝ дало право да одбива...

Научниците ги редизајнираат маркетите за да ве направат вегетаријанци

Да купуваш намирници на враќање од работа, обично значи „грабни тоа што има“. Уморни и гладни, луѓето ќе фрлат што и да е во...

Видео демонстрација: Зошто е корисна чашката на коленото

Коленото е најоптоварениот зглоб на човечкото тело. Коската што ја викаме чашка (или стручно патела), освен што има улога механички да го штити коленото,...

Масажа за почетници: Сликовит водич

Една солидна релаксирачка масажа не подразбира некакви посебни методи. Доволно е да го следиш водичов на Bright Side и сите да почнат да те замараат...

Подобрата медицина како алтернатива на алтернативната медицина

Во април 2016-та, Дејвид и Колет Стефан - брачен пар од Алберта, се прогласени за виновни за ускратување на неопходна нега за својот син....

Лошите страни на фрлањето сол на улиците

Според најцитираната студија на темата, фрлањето сол на патиштата може да ги намали сообраќајните несреќи дури за 85% за време или по врнежи од...

Луѓето што никогаш немале главоболка

Ова е приказна за фрикови. Почнува да ме боли глава и од самата помисла на ваква бизарност, но денес сум овде да ви кажам за...

Неколку ситуации во кои на гинеколозите им се спојуваат жичките

Readers Digest ги праша искусните гинеколози што навистина би им порачале на своите пациентки. Овие пак, наведоа пар правила за следење, за општо добро. Кој...

Што има во тегла Нутела?

Барем според фоткава што кружи на интернет, содржината на тегла Нутела изгледа вака:

Генерација на вкочанети вратови

Најголемата глобална епидемија нема да излезе од некоја лабораторија во форма на некаков вештачки зомби-вирус. Денешните генерации ќе се борат со една друга -...

Смартфоните и синдромот на суво око

Смартфоните се поопасни отколку што мислиме.  Повеќето знаат дека предолгото гледање во смарт уред е штетно, но новите истражувања покажуваат дека ситуацијата е далеку позагрижувачка, пишува...

Бугарските психијатриски експерименти со LSD

LSD-то како дрога обично се поврзува со хипици и лудите шеесетти. Тоа што е речиси непознато во остатокот од светот се медицинските експерименти во...

Да се лиже или не: Сладолед во зима

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се...
- реклами -

Ново на 365