Разно...

Жената што порачуваше пица од полиција

Вообичаено е на 911 -  американскиот телефонски број за итни служби, да добиваат повици што не се ни близу до итна ситуација. Од луѓе што не...

Таткото што им забранува на децата да пишуваат домашна

Бунтот против домашните задачи е сé поголем. Почна со истражувањата на психолозите, кои утврдија дека нема докажан позитивен ефект од пишувањето домашна вон училишните...

Како еден град во Канада се куртули од бездомници

Во последните 5-6 години имаат здомено околу 875 бездомници, од кои околу 250 деца. И не, не зборуваме за привремени засолништа или кревети за преноќување....

Mичио Каку: Тајното оружје и Aхиловата пета на Америка

Забраната за влез на мигранти од седум мнозинско муслимански земји во Америка, иницирана и потпишана од американскиот претседател Доналд Трамп, продолжува да предизвикува големи...

Доналд Трамп – разведува, ама и зближува

Гејл Мекормик се развела од сопругот зашто гласал за Трамп. Се опишува себе си како „демократ кој е наклонет кон социјализмот“. Вели дека била запрепастена...

Да се потсетиме: Одење на работа со кола vs. одење со автобус

Имаш 200 луѓе што треба да отидат на работа. Да речеме дека се во загаден град како Скопје. Имаш опција да ги сместиш во...

Нееднаквоста за која знаеше дури и Платон, снимена со дрон

Во 380-тата година пред нашата ера, во четвртата книга од „Држава“, Платон напиша: „Секој град, колку и да е мал, е всушност поделен на...

Првата вертикална шума на Азија ќе создава по 60 кг. кислород на ден

Наречени се Nanjing Towers, а кога ќе заврши нивната изградба - во 2018, ќе бидат првите вертикални шуми во Азија. Ќе бидат изградени во Нанџинг,...

Вистината за ретардацијата на денешната поп култура

Некогашната поп култура значеше масовно произведена култура наменета за конзумација од страна на масите. Денешната поп култура е само куп дијареја што нé прави мизерни. На многу...

Докторката што одбива да лечи невакцинирани деца

Една докторка-педијатар од Ленарт, Словенија, побара од Лекарската комора на земјата да ѝ одобри „приговор на совеста“, што би ѝ дало право да одбива...

Погледите на животот на еден 66-годишен диџеј

Лери Вајсман има 66 години, и работи како диџеј во Вилијамсбург во Бруклин, Њујорк. Го знаат како диџеј PreSkool.  Се преселил во Њујорк во 90-тите, а...

Во Британија: Пријави непрописно паркирање – добиј пари

Дап, Британците најдоа нов метод на борба против непрописното паркирање.Станува збор за апликација која им овозможува на луѓето да ги пријавуваат таквите возачи, и со...

На луѓето баш им е гајле ако снема 74% од брендовите

Луѓето не би ни забележале, ниту пак би имале нешто против ако исчезнат 74% од брендовите. Тоа е заклучокот од најновото истражување на Havas...

10 популарни клишеа за Кина кои не се вистинити

Авантуристката и инструкторка по кунг-фу - Марија Пипенко, за Bright Side објави список со најпопуларните клишеа кои ни текнуваат кога мислиме на Кина. Со...

Уличните забари на Индија и Пакистан

Во Делхи не е невообичаено да застанеш на импровизирана тезга за да ти ги прегледаат забите или да ти стават нови. Не е ни...
- реклами -

Ново на 365