Разно...

PewDiePie – фашист и говор на омраза, или жртва?

Има 27 години, но веќе е самосоздаден милионер - Феликс Шелберг, многу попознат како ПјуДиПај (PewDiePie), има над 53.5 милиони следачи на својот YouTube...

Времето во Иран: Каша-попара

Времето во Иран очигледно е пореметено, зашто истовремено врне снег, има песочни олуји и поплави. Заради временскиот хаос во последниве денови, отежнат е животот...

Животот во хрватското село што заглави во Србија

Во населбата Кенџија, која катастарски се води како територија на Хрватска, иако се наоѓа на српскиот брег на Дунав, останаа да живеат некои Хрвати,...

Собите за секс во романските затвори

Кога Романија стана дел од Европската Унија во 2007-та година, мораше да направи одредени измени. Дел од тие измени беше и што секој затвор...

И Бангладеш ќе сади палми, ама од други причини

Викаат дека гром не удира два пати на исто место, ама во Бангладеш удира многу почесто отколку што некој може да замисли. Со преку...

2017-та, а уште постојат трки со коњи?

Animal Aid, заедно со компанијата Lush (која се бави со рачна изработка на козметика), се впуштија во поход да им стават крај на трките со коњи...

Имаме идеја: Попуст за семејствата со воспитани деца во рестораните

Ако го посетите ресторанот на италијанскиот угостител Антонио Ферари во Падова, можно е и да не налетате на бесни и некултурни деца кои трчаат низ ресторанот како...

Католичка црква: 3.066 сексуално злоставени деца во последниве 35 години

Австралиската католичка црква плати вкупно 213 милиони долари (276 милиони австралиски долари) отштета за жртвите кои биле сексуално злоставувани, од 1980-та година па до...

Кога милионерите заговараат сите да добиваат гарантиран основен приход

Во интервју за телевизискиот канал CNBC, минатиот ноември извршниот директор на Tesla - Илона Маск, го поддржа безусловниот минимален приход како возможно решение за...

Атина ја добива првата џамија, после скоро два века

Повеќе од пола милион муслимани кои живеат во Атина и официјално ќе ја добијат првата џамија. Во главниот град на Грција нема службена џамија уште...

Кога папата забрани пагански празник и го воведе Св. Валентајн

Голотија, жртвување, крв, гозба, малку плескање... Така се забавуваа Римјаните пред црквата сето тоа да им го забрани.  Во тоа време, жителите на Рим обожавале...

Добредојдовте во Онитша, најзагадениот град на планетата

Најзагадениот град на светот, според податоците на Светската здравствена организација (WHO) се наоѓа во Нигерија. Се работи за градот Онитша, каде минатата година е...

42 градови се побогати од повеќето земји во светот

Градовите стануваат сè повлијателни економски играчи. Топ 100 листата на економии објавена кон крајот на 2016 година од страна на Чикашкиот совет за глобални...

Фазите на промена на пол – фото тајмлајн

Едно анонимно типче... овај... го сподели својот фото дневник од неговата транзиција од маж кон жена. Се разбира, процесот е остварлив само преку хормонска...

Како Холанѓаните излегуваат од кола (за да не повредат велосипедисти)

Велосипедистите во урбаните средини се соочуваат со куп опасности. Една од поскриените меѓу нив е таканаречената „dooring“ - т.е. она кога паркиран возач ќе ја...
- реклами -

Ново на 365