Разно...

Ќе му се вратиме ли на канибализмот?

Ако некогаш сте замислиле ситуација која би ве принудила на тоа да се оддадете на канибализам, веројатно сте помислиле на баш тешки околности. Да...

Вистински архивски снимки од „Денот Д“ и инвазијата на Нормандија

Сте го гледале „Спасувањето на војникот Рајан“, а сигурно знаете и за десантот во Нормандија. Но малкумина ги гледале вистинските архивски снимки од касапницата на Омаха Бич, кои се користени и од самиот Стивен Спилберг при снимањето на филмот.

Уникатна шведска компанија: 40 вработени, а ниту еден шеф

Многумина веднаш ќе се истрчаат дека без шеф ништо не бидува, ама не и вработените на шведската софтверска компанија Crisp.

Човекот што секој ден им носи вода и живот на животните во Кенија

Кога тлото ќе почне да се тресе под тркалата на неговиот камион полн со 3.000 галони свежа вода, слоновите, бафалата, антилопите и зебрите доаѓаат со трчање. Го познаваат по звукот на моторот.

Зошто Азијците јадат со стапчиња?

Еден од факторите е тоа што на Кина ѝ се случил популациски бум.

Малку познато: И пионите во шахот имаат свои имиња

Колку знаете за шахот? Ако сте фан, веројатно многу. Но дали знаевте дека некогаш одамна, секој од пионите имал свое име/титула?

Бесплатни нешта на Интернет што треба да ги ѕирнете

Колку и да го користиме за глупости, интернетот е сé уште извонредно место каде што можете да најдете многу корисни нешта. И тоа бесплатни.

„Модерно“ општество

Брехт Ванденбрук - белгиски уметник кој брилијантно ја рефлектира потемната реалност од модерното општество. Следуваат илустрации што гледаат од поинаков агол.

Фотографии од историјата: Како играа децата пред да имаат смартфони

Фотографииве црно-бели, а пак се некако поживи од денешницава.

Објаснето секое возило од колоната на американскиот претседател

Претседателската моторизирана безбедносна придружба е веројатно најсофистицираната форма на транспорт. И е логистички кошмар.

Што значи „бакрач“

Бакрач е збор со турско потекло.
video

ВИДЕО: Генијалните раскрсници на Холандија

Дури и во некои од градовите со најразвиена велосипедска инфраструктура, велосипедските ленти завршуваат баш кога се најпотребни - пред раскрсниците. Не и во Холандија.

Австриските комшии – најлоши

Судовите во Австрија се затрупани со тужби заради комшиски расправии, и тоа често околу небулози. Околу 11.000 тужби годишно се поднесуваат во просек од австриските...

PewDiePie – фашист и говор на омраза, или жртва?

Има 27 години, но веќе е самосоздаден милионер - Феликс Шелберг, многу попознат како ПјуДиПај (PewDiePie), има над 53.5 милиони следачи на својот YouTube...

Времето во Иран: Каша-попара

Времето во Иран очигледно е пореметено, зашто истовремено врне снег, има песочни олуји и поплави. Заради временскиот хаос во последниве денови, отежнат е животот...
- реклами -

Ново на 365