Патувања

National Geographic: 10 нешта што треба да ги направиш во Македонија

„Македонија можеби е едно од најфасцинантните, а за кое најмалку се пишува, места во светот“, пишува National Geographic во воведот на својот текст посветен на,...

Индија ќе ги преименува сите постоечки аеродроми

Индија почнува да жали што на сите свои аеродроми им има дадено имиња на историски личности.  Во Индија ништо не е едноставно, па ни нештата...

На 85 години ќе го освојува Монт Еверест, пак!

Непалецот Мин Бахадур Шерчан, кој пред некоја година влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот маж што се искачил на Монт Еверест, сега...

51-годишна Полјакиња стигна на Јужниот пол, пешки

51-годишната полјакиња Малгорзата Војтачка успеа да стигне до Јужниот пол, пешки, сама и без ничија помош од страна. Родум од Вроцлав, таа е првата жена...

Кога Бајкалско езеро замрзнува (галерија)

Бајкалското езеро е најдлабокото, најстарото и едно од најчистите езера на планетава. И е импресивно кога ќе замрзне. Дебелината на мразот достигнува 1.5 до 2...

Живот на -50°C во најстуденото село на планетата – Ојмјакон (галерија)

Овие нашиве мразови се гола вода во споредба со најстуденото село на Земјата - Ојмјакон во Русија. Во 1924 година таму е забележана температура од -71.2°C,...
video

30 минути на најпрометниот аеродром во светот (2 мин. тајмлапс видео)

Лондонскиот Хитроу е најпрометниот аеродром во светот. Според Википедија, произволните податоци за 2016-та година, собрани од повеќе релевантни извори, велат дека лани низ Хитроу минале...

Ol Doinyo Lengai – вулкан во чија лава можете да преживеете

Ol Doinyo Lengai во Танзанија е најчудниот вулкан во светот. Од него тече „ладна“ лава, најладната во светот. Толку ладна, што еднаш еден човек паднал...

Чудниот случај на езерото Констанс: Нема граници и им „припаѓа“ на три земји

Големото езеро Констанс (на германски: Bodensee) се наоѓа во срцето на Европа, близу Алпите, распослано меѓу Германија, Австрија и Швајцарија. Сите три земји поседуваат дел...

Тргнала да слика поларни мечки на снег… Снег не нашла

Фотографката Пети Вејмајр сакала да слика поларни мечки и снежни пејзажи, па отишла на Barter Island, Алјаска. Ама снег не нашла. „Локалните жители ми кажаа дека...

Најдолгата железница на светот

„Новиот пат на свилата“ поминува низ 8 земји, а патувањето трае 21 ден. Возот тргнува од кинескиот град Jиву, а крајна дестинација му е Шпанија, поточно...

Си платил за Ница, а слетуваш во Ниш. Што после?

Пишува: Урош Димитријевиќ за српски Vice Замислете на момент дека сте Чех, дека живеете во земја со одлично пиво, кнедли и кобасици. Без оглед на солидната...

Добра вест: Можете да ја дочекате 2017-та двапати. Лоша вест: Скапо е

Ако сте од тие што Нова Година сакаат да ја дочекаат „лабаво“, со некое филмче, шампањ и убава дремка под ќебе, ова патување не е...

(Фотки) Туристичките центри се разубавија со снег

Освен планините, утрово снегот ги разубави и Охрид, Берово, Маврово и Крушево. Извор: Е-магазин
- реклами -

Ново на 365