УмниБус

Животот во хрватското село што заглави во Србија

Во населбата Кенџија, која катастарски се води како територија на Хрватска, иако се наоѓа на српскиот брег на Дунав, останаа да живеат некои Хрвати,...

3 нешта што бебињата ги учат додека се во утробата

Научниците открија дека луѓето учат одредени нешта уште пред да се родат, а тоа со себе носи и одредени импликации. 1. Вкусови  Професорот Питер Хепер од Queen’s...

Собите за секс во романските затвори

Кога Романија стана дел од Европската Унија во 2007-та година, мораше да направи одредени измени. Дел од тие измени беше и што секој затвор...

И Бангладеш ќе сади палми, ама од други причини

Викаат дека гром не удира два пати на исто место, ама во Бангладеш удира многу почесто отколку што некој може да замисли. Со преку...

2017-та, а уште постојат трки со коњи?

Animal Aid, заедно со компанијата Lush (која се бави со рачна изработка на козметика), се впуштија во поход да им стават крај на трките со коњи...

Четка за заби: Електрична или обична?

Да, некои експерименти покажаа дека луѓето кои се вешти со користењето на електрични четки за заби можат да отстранат повеќе наслаги од оние кои...

Имаме идеја: Попуст за семејствата со воспитани деца во рестораните

Ако го посетите ресторанот на италијанскиот угостител Антонио Ферари во Падова, можно е и да не налетате на бесни и некултурни деца кои трчаат низ ресторанот како...

Католичка црква: 3.066 сексуално злоставени деца во последниве 35 години

Австралиската католичка црква плати вкупно 213 милиони долари (276 милиони австралиски долари) отштета за жртвите кои биле сексуално злоставувани, од 1980-та година па до...

Зад секоја секси женска фотка стои по еден очаен маж

Живееме во свет во кој ништо не може да се случи и да постои ако не е снимено и моментално закачено на социјалните мрежи....

Кога милионерите заговараат сите да добиваат гарантиран основен приход

Во интервју за телевизискиот канал CNBC, минатиот ноември извршниот директор на Tesla - Илона Маск, го поддржа безусловниот минимален приход како возможно решение за...

National Geographic: 10 нешта што треба да ги направиш во Македонија

„Македонија можеби е едно од најфасцинантните, а за кое најмалку се пишува, места во светот“, пишува National Geographic во воведот на својот текст посветен на,...

Атина ја добива првата џамија, после скоро два века

Повеќе од пола милион муслимани кои живеат во Атина и официјално ќе ја добијат првата џамија. Во главниот град на Грција нема службена џамија уште...

Мозокот на жените е идиот

Кога мажите се палат, се палат и физички, и психички. Кај жените е поинаку - физички возбудените жени често не ни сфаќаат дека се...

Кога папата забрани пагански празник и го воведе Св. Валентајн

Голотија, жртвување, крв, гозба, малку плескање... Така се забавуваа Римјаните пред црквата сето тоа да им го забрани.  Во тоа време, жителите на Рим обожавале...

Добредојдовте во Онитша, најзагадениот град на планетата

Најзагадениот град на светот, според податоците на Светската здравствена организација (WHO) се наоѓа во Нигерија. Се работи за градот Онитша, каде минатата година е...
- реклами -

Ново на 365