Наука

Помогнете ѝ на НАСА да ја најде скриената планета во Сончевиот систем

НАСА финансира вебсајт кој овозможува потрагата за нови неоткриени светови на работ на нашиот соларен систем и во соседните меѓуѕвездени простори да стане јавна. Новиот...

ФОТО: Зрна сол, под електронски микроскоп

Ако добро се загледате во зрната сол, со електронски микроскоп, ќе го видите ова.

Им пукна филмот: Научниците ќе го замрзнуваат Арктикот

Глобалното загревање доведе до забрзано топење на поларните капи, кое веќе во голема мера ја менува климата на нашата планета, и од ден во...

Снимка од леопард во Сибир ги збуни научниците

Научниците: „Појма немавме дека тоа го можат“ Снимка со рик на снежен леопард, направена во Сибир, прилично ги збуни научниците. Снежните леопарди спаѓаат во најзагрозените видови...

Човекот ја менува климата 170 пати побрзо од природните процеси

Под влијание на човековата активност климатските промени се одвиваат 170 пати побрзо отколку по природен пат, се тврди во новата студија спроведена од Australian National University. Во...

ВИДЕО: Ерупција на вулкан, гледано од Меѓународната вселенска станица

Се работи за вообичаена ерупција на брегот на островот Puāukiʻi на Хаваи, снимена од Меѓународната вселенска станица (ISS; т.е. МВС). Вака гледано, изгледа дека ерупцијата ги...

Како се ширеше радијацијата од Чернобил низ Европа (анимиран приказ)

По неколку дена криење од светот, Советскиот Сојуз беше приморан да ја признае катастрофата од Чернобил, откако во нуклеарната централа Форсмарк во Шведска, на...

ВИДЕО: Пазете како товарите приколки

Дистрибуцијата на тежината на товарот кога влечете приколка, може да се покаже клучна за (не)безбедноста на патувањето. Еве на што мислиме: https://youtu.be/fWd8ml9mFMo Најбезбедната варијанта на распределување на...

Мисијата на собирање на вселенски отпад – неуспешна

Во декември, Јапонија во вселената прати летало за снабдување на Меѓународната вселенска станица, кое меѓу другото понесе и нов уред за собирање на вселенски...

Престојот во вселената им го менува мозокот на астронаутите

MRI снимките од пред и по вселенските мисии, откриваат дека мозоците на астронаутите се шират и собираат во текот на престојот во вселената. Студијата, која се...

Под Маврициус се крие непознат древен континент

Спореден со најголемиот дел од почвата на Земјата, островот Маврициус е прилично млад. Камењата на островот се стари не повеќе од 9 милиони години...

Зошто може да успее мисијата на Марс на Илон Маск

Илон Маск и навистина може да го оствари својот амбициозен план за одење на Марс во следната деценија. Директорката на Британската вселенска агенција понуди...

Не, психопатите не се генијалци

Во многу филмови и книги, психопатите се опишани како студени и манипулативни „лоши момци“, кои со својата висока интелигенција им задаваат многу главоболки на...

Видео демонстрација: Зошто е корисна чашката на коленото

Коленото е најоптоварениот зглоб на човечкото тело. Коската што ја викаме чашка (или стручно патела), освен што има улога механички да го штити коленото,...

Црн хумор – знак на висока интелигенција

Некаде во ноември лани, на научно-забавните портали се појави вест дека еден човек паднал во еден од гејзерите на националниот парк Јелоустоун, и дека...
- реклами -

Ново на 365