Компјутери

Бирајте: Или Киборзи, или жртви на вештачката интелигенција

Зборувајќи на светскиот самит на владите во Дубаи, Илон Маск рече дека луѓето ќе мораат да се спојат со машините, во спротивно ќе станат...

Може ли на YouTube да му снемаат ID ознаки за видеата?

Секое видео на YouTube има своја уникатна ID oзнака. Ќе ја најдете горе, во URL-то, а составена е од низа од 11 карактери, кои прецизно...

Копола ќе прави видео игра според ,,Апокалипса сега”

Американскиот режисер Френсис Форд Копола сака да направи видео игра инспирирана од неговиот филм Апокалипса сега, и бара фановите да го поддржат во тој...

И југословенските компјутерски списанија имаа девојки на насловните

Југославија беше ваква, беше онаква, беше и социјалистичка, ама имаше развиен маркетинг во чекор со западните земји. Kомпјутерите во 80-тите и раните 90-ти беа новитет, беа модерни...

Колку мегабајти фаќа Супер Марио?

Па сигурно едно милион пати сте ја удриле печуркава, ама веројатно не знаете колку вкупно меморија зафаќа целата игра. Одговорот на прашањето од насловот...

Колку долго треба да скролаш за да стигнеш до крајот на Excel табела?

Хантер Хобс е херој. Херој во смисла на тоа дека е првиот човек што стигна до крајот на табела во Excel, и тоа „пешки“. За...

Фотошоп финта за отстранување на објекти и луѓе од фотографии, за почетници

Да речеме одиш на некоја туристичка локација и сакаш да ја сликаш, ама има многу луѓе и ти го попречуваат видикот. Има чаре, и...

Денешниот софтвер за фацијално препознавање е морничаво прецизен

Рускиот фотограф Егор Цветков направи мал експеримент со цел да ја демонстрира моќта на модерниот софтвер за фацијално препознавање. Користејќи свои фотографии од патници...

Фото: Хард диск од 5MB во 1956 година

IBM-овиот хард диск наречен IBM 350 Disk Storage претставуваше важна компонента од IBM 305 RAMAC (Random Access Memory Accounting) системот, кој беше претставен во септември...

Компјутерот ти е спор, а не би требало? Пробај го ова

Решениево предложено овде е премногу чудно и откачено за да го најдеш на интернет. Компјутер ти е жива ствар и знае да пројави проблеми што ни тим...

Интервју со првата Македонка што ќе оди на лан турнир во Кантер Страјк во...

На интернационалниот лан турнир во Кантер Страјк кој ќе се одржи на 24-27 ноември во Јонкопинг во Шведска, меѓу играчите ќе се најде и една претставничка...

Човекот што го создаде Copy Paste

Сигурно не го знаете човекот што ги создаде двете најважни функции што секојдневно ги користите, и уште посигурно - тоа е грешка што сега...

Зошто Windows не дозволува да креирате фолдер со име CON?

Не верувате? Пробајте де. Колку и да се трудите да креирате фолдер со име CON, не можете. Не можете ниту да преименувате веќе постоечки фолдер...

Запознајте ги хакерите што од вашите пари возат Поршиња

Во Романија, во подножјето на Карпатите, се наоѓа мало место по име Рамнику Валчеа. InfoSec овој град го нарекува Хакервил, ама слободно можеме да...
- реклами -

Ново на 365