Интернет

Колку можеш да заработиш на YouTube?

„Влијателните“ YouTube-ери заработуваат незамисливи суми пари од своите видеа. Секако, најплатените YouTube ѕвезди се милионери. Дека (многу) се заработува од YouTube, тоа е општо познато....

Ќе ни ја гасат омилената секција на IMDB.com

Не треба да објаснуваме што е IMDB.com, нели? Тие што не знаат, нема ни да ги интересира оваа вест. За добар дел од останатите следи...

Може ли на YouTube да му снемаат ID ознаки за видеата?

Секое видео на YouTube има своја уникатна ID oзнака. Ќе ја најдете горе, во URL-то, а составена е од низа од 11 карактери, кои прецизно...

Производител на телевизори ги шпиунирал корисниците

А вие мислевте само телефонот ви го прислушкуваат... Производителот на телевизори Vizio ja прифати судската спогодба според која треба да плати отштета од 2.2 милиони...

За Фејсбук, профитот, и раскинувањата

Благодарение на статусите на своите корисници, Фејсбук многу добро знае кога завршуваат врските, а од тоа знаење многу добро профитира. Со информациите за окончаните емотивни...

Можат да ви украдат отпечатоци од фотографиите

Следен пат кога ќе позирате за фотографија, имајте предвид дека постои таа засега мала можност вашите отпечатоци да се најдат во туѓи раце. Вознемирувачката вест...

Дејвид Боуви во интервју од 1999-та: Интернетот е вонземјанин на Земјата

Во 1999 година, Дејвид Боуви даваше интервју за БиБиСи. Рече дека ако бил дете од 90-тите, немало да стане поп-ѕвезда, туку најверојатно опседнат со...

Како изгледаше Фејсбук пред 11 години

Ако користите Фејсбук од сам почеток, знаете колку е драстична разликата од денешниот до стариот изглед на сајтот. Ако не, Business Insider е тука да...

Неколку илегални нешта што веројатно ги правите на интернет

Среќата е во малите нешта. А малите нешта знаат и да се илегални.  И така, добар дел од животот поминувате кршејќи го законот, а можеби...

Европа се откачува од GPS, ќе има свој навигациски систем

Европа ќе има сопствен сателитски навигациски систем за поврзување со автомобилите, кој го заменува досега користениот GPS. Системот е со име Galileo и за...

Документарец: Го шпионирал крадецот на својот телефон-мамка со скриена апликација

Антони ван дер Меер од Холандија е студент по филм кој ја имал несреќата да му го украдат ајфонот. Помислата дека рандом странец има...

Radio Garden: Па може и нема подобра платформа за слушање радио станици од светот

Дизајнирана од Studio Moniker од Амстердам, а развиена во холандискиот Институт за звук и визија, Radio Garden е меѓу најдобрите платформи за закачување на повеќето поголеми...

Здруженијата за заштита на децата предупредуваат на кукли-шпиони

Некои од играчките поврзани на интернет можат да се претворат во вистински шпиуни, со кои може да се управува преку обичен мобилен телефон, предупредуваат...

Се кандидиравме за Сајт на годината

Одиш до киоск да си купиш крем-банана и погледот ти запира на лотариската грепка на излогот. Вадиш уште некоја пара и ја купуваш. Не се...

Коинциденции или нешто повеќе? Чудната конекција меѓу медијата и нашите мозоци

Ти текнува на некоја не толку популарна песна и одеднаш почнува да свири на радио... Помислуваш на некој филм што сакаш пак да го гледаш...
- реклами -

Ново на 365