Иновации

Силиконско 3D принтање, следно ниво

Неверојатно детално човечко лице направено од силикон со помош на 3D технологија на принтање. Секое влакно е посебно инсертирано во моделот. Изработката траела околу...

AR симулација: Зошто да го чистиш кровот на колата од снег

Аугментираната реалност не е само за игрици. Популарниот Weather Channel, на пример, ја имплементираше во нивните временски прогнози за да ги направи вестите малку...

На повидок: Смартфони што немаат потреба од полнење

Изгледа дека ноќната мора на „конектираните“ - празната батерија, наскоро ќе замине во минатото. Јапонската компанија Kyocera разви прототип на смартфон кој не бара класично...

Не ни требаат пчели, ќе опрашуваме цветови со дронови

Бројот на пчели на планетава е сведен на критична точка, но изгледа се откажавме од тоа да ги спасуваме. Кај и да е, ќе...

ВИДЕО: Еден малку поинаков мост

Ги знаете оние мостовите што се креваат кога под нив треба да помине брод? Е па Gateshead Millennium Bridge во Њукасл е таков сличен,...

Нови технологии: Автомобилски прозори што се отвараат на допир

Можеби едно време Ssangjong важеше за производител способен само за најгрдите автомобили на светот, но се чини тоа е минато што ќе биде брзо...

ВИДЕО: Појака „направи сам“ лопата не сте виделе

Маката го тера човек на иновација. Работата на нива го тера човек да си измисли подобра лопата.

ВИДЕО: Како се вади литиум (тоа што ви го ставаат во смартфоните)

Чиле е еден од главните производители на литиум во светот. Литиумот се користи во батериите на смартфоните, лаптоп компјутерите, како и во батериите на...

Сé повеќе луѓе си вградуваат чипови

Москва е еден од петте градови, заедно со Лондон, Хамбург, Бон, и Минхен, во кои почна да се користат чипови во јавниот превоз. Популарноста...

Првата вертикална шума на Азија ќе создава по 60 кг. кислород на ден

Наречени се Nanjing Towers, а кога ќе заврши нивната изградба - во 2018, ќе бидат првите вертикални шуми во Азија. Ќе бидат изградени во Нанџинг,...

Зошто во Израел нема суша, а во САД има?

Пред 10 години, Израел мака мачеше со сушата. Денес има вишок на вода. Тоа е така затоа што израелските лидери се свртеа кон најголемата залиха...

Знаевте ли? Постои еднонасочно непробојно стакло

Мора некогаш мислата да ви поминала низ глава, барем кога сте гледале акционен филм; непробојното стакло е супер за заштита од куршуми, ама е...

Специјалните писоари на Париз: Олесни се во саксија, не на улица

Во еден од најсмрдливите делови на Париз, зад железничката станица Paris-Gare de Lyon, поставени се два еколошки писоара во комбинација со цветни жардинери и...

Роботот за достава и транспорт на товар на Vespa

Vespa - италијанската компанија што ја знаете по нејзините скутери, реши да проба нешто ново. Во Бостон отвори подружница под името Piaggio Fast Forward, која ќе се фокусира...
- реклами -

Ново на 365