Гаџети

На повидок: Смартфони што немаат потреба од полнење

Изгледа дека ноќната мора на „конектираните“ - празната батерија, наскоро ќе замине во минатото. Јапонската компанија Kyocera разви прототип на смартфон кој не бара класично...

Колку чинат денес популарните уреди од минатото

Како што нè научи „историјата“, сите популарни технолошки уреди минуваат низ три фази: кога се хит, кога се сметани за ѓубре, и кога стануваат...

Иновативен концепт: Смартфон од иднината?

Дизајнот на телефони не може да се пофали со многу разноликост, а низ годините најголем дел од телефоните имаат правоаголен облик. Меѓутоа, дизајнерите Филип...

Богојавление: Руски православни смартфони од 25.000 долари

Московската компанија Greso произведе мобилен телефон наменет специјално за православните верници. Океј де, за најбогатите (и демек најблиски до Бога) православни верници. Копчињата му се...

Генерација на вкочанети вратови

Најголемата глобална епидемија нема да излезе од некоја лабораторија во форма на некаков вештачки зомби-вирус. Денешните генерации ќе се борат со една друга -...

Смартфоните и синдромот на суво око

Смартфоните се поопасни отколку што мислиме.  Повеќето знаат дека предолгото гледање во смарт уред е штетно, но новите истражувања покажуваат дека ситуацијата е далеку позагрижувачка, пишува...

Децата на Стив Џобс немаа смартфони

Дали Стив Џобс навистина е херој како што сите го величаа откако умре - не се занимаваме, ама едно е сигурно, го смени светот. Му даде...

ВИДЕО: Јапонците измислија виртуелна девојка, а може и сопруга

Сака крофни, сака аниме, и наводно фантастично подготвува пржени јајца. Се вика Хикари Азума, има 20 години и висока е 158 сантиметри. Не сака...

Документарец: Го шпионирал крадецот на својот телефон-мамка со скриена апликација

Антони ван дер Меер од Холандија е студент по филм кој ја имал несреќата да му го украдат ајфонот. Помислата дека рандом странец има...

Здруженијата за заштита на децата предупредуваат на кукли-шпиони

Некои од играчките поврзани на интернет можат да се претворат во вистински шпиуни, со кои може да се управува преку обичен мобилен телефон, предупредуваат...
video

Видео: Маска за скијање со аугментирана реалност

Ако имаш скии, ќе сакаш да го имаш и ова.

Зошто не вреди да купиш смартфон поскап од 180 евра

Смартфонот одамна не е само средство за комуникација, туку и показател на статус и приходите. Еден куп корисници радо и редовно ги менуваат своите телефони,...
video

Кул акцесоар за GoPro камера

Најновиот дрон на GoPro изгледа супер за снимки од птијча перспектива, ама кошта 800 долари. Ама на пат е нова алтернативна варијанта, што чини...

За место во редот за Ајфон 7 се плаќа и до 3.000 долари

Иако за секој Ајфон официјално се соопштува датумот кога ќе стане достапен во слободна продажба, фановите се пред продавниците со денови и денови порано,...
- реклами -

Ново на 365