Автомото

video

ВИДЕО: Вратите на BMW Z1

Пазете, зборуваме за автомобил произведуван од 1989 до 1991 година.

BMW смисли како да го „надмудри“ Трамп

Германскиот производител на луксузни автомобили BMW Group има подготвен одговор, ако американскиот претседател Доналд Трамп ја исполни својата закана и воведе 35% такси за...

Мотоциклистите носат штитници и на лактите. Еве зошто

Еден од најубавите моменти за гледање во трките со мотори е оној кога возачот е во самиот врв на свиокот, играјќи си со границите на балансот. Е тогаш...

Лондон со нов данок за старите автомобили: 10 фунти дневно

Од октомври годинава, возилата произведени од пред 2005 година кои ќе сакаат да се сообраќаат низ Лондон, ќе се оданочуваат со нова такса.
video

ВИДЕО: Генијалните раскрсници на Холандија

Дури и во некои од градовите со најразвиена велосипедска инфраструктура, велосипедските ленти завршуваат баш кога се најпотребни - пред раскрсниците. Не и во Холандија.

Електромобилите на Tesla сами ќе одат на сервис

Во блиска иднина електричните модели на Tesla ќе одат сами на автомеханичар. Ова го потенцира шефот на германската филијала на американската компанија, Јохен Рудат. Рудат...

Throttle/Brake #46: Нејзиното Височество – Pagani Huayra Roadster, и Ferrari 812 Superfast

Божицата на ветрот е конечно топлес... Каков прекрасен автомобил. Рака на срце, ова е можеби најубавиот автомобил некогаш направен. Хорацио Пагани, ќе рече дека...

BMW подготвува 28 нови модели

Баварскиот производител предвидува до 2021 година да се пополни гамата со дури 28 возила. Тоа ќе бидат како целосно нови автомобили, така и модификации...

Колку авиони има во моментов?

Луѓето „летаат“ од пред „само“ 100-тина години, но веќе владеат со небото. Излезете надвор и погледнете во небото на ведар ден, и речиси сигурно ќе видите...

Женева 2017: BMW подготвува специјално купе

BMW подготвува лансирање на нова модификација на каросеријата M4, која ќе се распореди меѓу стандардниот модел и неговата хардкор-верзија M4 GTS. Машината беше откриена...

Во Кина годинава ќе се продадат над 800.000 електромобили

Автомобилскиот сектор предвидува продажба на над 800.000 електрични и plug-in хибридни изведби за оваа година, што е за 58% повеќе од реализација во 2016....

AR симулација: Зошто да го чистиш кровот на колата од снег

Аугментираната реалност не е само за игрици. Популарниот Weather Channel, на пример, ја имплементираше во нивните временски прогнози за да ги направи вестите малку...

Сите модели на McLaren ќе бидат хибриди

Сите модели на британскиот производител на спортски автомобили McLaren Automotive ќе станат хибриди. Тоа треба да се случи најдоцна за 10 години - односно...

Од стари Тојоти склопувале лажни Ферари-ја и ги продавале на интернет

Во гаража во Џирона, на северот на Шпанија, произведени се непознат број лажни Ферари-ја, и Ламборџини-ја, а како основа се користеле шасии од моделот Тојота...

Интрига околу следниот шеф на Mercedes

Империјата Daimler има „нов престолонаследник“, коментираат германските медиуми, откако шефот на единица за камиони на компанијата, Волфганг Бернхард, поднесе оставка. До неодамна се сметаше...
- реклами -

Ново на 365