Автомото

На Запад, поточно во Детроит, ништо ново. Од далечниот Исток, нешто навистина интересно.  Северно-американскиот саем за автомобили во Детроит, е првото големо автомобилско случување за...

Пред неколку дена една од најголемите автомобилски марки официјално наполни 70 години. Точно седум децении со „коњчњто во скок“ и со беспрекорните италијански спортски...

Откако Honda го претстави Civic Type R Prototype во Париз, сега моделот ја имаше и азиската премиера. Тоа се случи за време на автомобилскиот...

Американскиот претседател има куп опции за превоз, а една од нив е и оклопниот автобус Ground Force One. Business Insider наведува некои од најимпресивните карактеристики...

Во западниот свет такво нешто би предизвикало скандал, ама во Кина се секојдневие. Таму сé почесто „им помагаат“ на женските возачи да паркираат, поставувајќи посебни...

Скандинавскиот производител Volvo ќе создаде посебна марка за „зелени“ автомобили. Ова го соопшти потпретседателот Volvo Cars - Хенрик Грин, според кого во моментов неговата...

Јапонскиот производител Toyota ја претстави на салонот во Детроит верзијата на новата генерација на седанот Camry. Според зборовите на главниот инженер на моделот, Масато...

Honda Motor објави дека самобалансирачкиорт концептен мотоцикл на брендот, опремен со систем Honda Riding Assist, доби три награди за време на овогодинешното издание на...

Модерните дизел автомобили произведуваат 10 пати потоксично загадување на воздухот во споредба со камионите и автобусите, покажува новото европско истражување.Според последните мерења поголемиот дел...

Драги читатели, најпрво сакам да ви ја честитам 2017-та и Божиќ, и да ви посакам многу здравје, среќа, љубов, верба и мир. Оваа година...

Австралија изобилува со гол и рамен терен погоден за прави и долги патишта, и тоа максимално го користи. Од една страна со нивните камиони со...

Hyundai го направи следниот чекор во однос на поврзување во автомобилската индустрија, со интеграција на сопствен систем Blue Link Agent со последните функционални решенија...

Од возила што зборуваат меѓу себе, па до патишта што ги полнат електричните автомобили додека се движат - едно е сигурно, урбаниот сообраќај во...

Според инсајдерски информации до крајот на деценијата DS Automobiles ќе лансира на пазарот седум нови предлози. Единствениот што е познат  во моментот е DS3...

Во ноември продажбата на електрични возила во Кина се зголеми за импресивни 56%, во споредба со истиот месец во 2015 и достигна ниво од...