Технологија

Престојот во вселената влијае на гените

Сега пензионираниот астронаут Скот Кели престојуваше на Меѓународната вселенска станица од март 2015-та до март 2016-та. За тоа време, неговиот брат Марк, инаку идентичен близнак, водеше нормален живот на Земјата.

Научниците се импресионирани од бумбарите

Научниците од лондонскиот универзитет Квин Мери, сметаат дека бумбарите „можат да научат да играат фудбал“.
video

ВИДЕО: Вратите на BMW Z1

Пазете, зборуваме за автомобил произведуван од 1989 до 1991 година.

ВИДЕО: Компјутер учи да игра видео игра

Денешниве компјутери и вештачка интелигенција ги учиме на сé и сешто. Особено да возат коли. Тогаш зошто да не ги научиме и да играат видео игри? Зашто нема да биде фер.

BMW смисли како да го „надмудри“ Трамп

Германскиот производител на луксузни автомобили BMW Group има подготвен одговор, ако американскиот претседател Доналд Трамп ја исполни својата закана и воведе 35% такси за...

Мотоциклистите носат штитници и на лактите. Еве зошто

Еден од најубавите моменти за гледање во трките со мотори е оној кога возачот е во самиот врв на свиокот, играјќи си со границите на балансот. Е тогаш...

Откачена симулација во прво лице што ќе ви долови колку е голема вселената

Да, сме виделе обиди реалниот размер да се прикаже во видео симулации, кои преку одзумирање се обидуваат да ги споредат големините и дистанците меѓу планетите. Но, оваа симулација е поинаква.

Бесплатни нешта на Интернет што треба да ги ѕирнете

Колку и да го користиме за глупости, интернетот е сé уште извонредно место каде што можете да најдете многу корисни нешта. И тоа бесплатни.

И тоа има: Кокошка снесе јајце во јајце

Чудо! Ама не е чудо. Не е ни трик. Само е многу, многу ретко.

Зошто всушност е потребен Airplane mode додека летате?

Со така голем напредок во технологијата за време на летовите, зошто мобилните телефони сé уште се ограничени на Airplane mode т.е. „режим на летање“?
video

Најдобрите визуелни ефекти се тие што не ги гледате

Иако визуелните ефекти во филмот напреднаа страшно многу во последниве години, повеќето ќе речат „А бе штознам, пак делува вештачки“. Но всушност, тоа се...

Лондон со нов данок за старите автомобили: 10 фунти дневно

Од октомври годинава, возилата произведени од пред 2005 година кои ќе сакаат да се сообраќаат низ Лондон, ќе се оданочуваат со нова такса.
video

ВИДЕО: Сапун во микробранова

­Steve Mould најде начин да стави камера во микробранова без да ја уништи. Ветува интересна серија од видеа. Почнува со сапун Ivory, кој плута на вода и содржи меури со воздух. Ставено во микробранова, сé тоа изгледа импресивно.
video

ВИДЕО: Генијалните раскрсници на Холандија

Дури и во некои од градовите со најразвиена велосипедска инфраструктура, велосипедските ленти завршуваат баш кога се најпотребни - пред раскрсниците. Не и во Холандија.

Електромобилите на Tesla сами ќе одат на сервис

Во блиска иднина електричните модели на Tesla ќе одат сами на автомеханичар. Ова го потенцира шефот на германската филијала на американската компанија, Јохен Рудат. Рудат...
- реклами -

Ново на 365