Таг: зима

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се...

Краткиот одговор е - алуминиумска фолија, ама од онаа што летно време ја ставате на шофершајбната на автомобилот за да го штити од сонцето....

Екипите на зимската служба на Град Скопје во текот на изминатото деноноќие фрлија 280 тони сол за расчистување на снегот од градските улици и...

Зимата дојде, деновите се пократки и студени, а благодарение на поместувањето на часовникот, некое време ќе се враќаме од работа во темница. Ќе ни...

Додека негодуваме дека надвор е ладно, погодуваме кога ќе падне снег или се нервираме што не се пушат цигари по локалите па остануваме дома...

Древното Кралство Шведска е една од најпознатите високо развиени земји и со години котира меѓу првите позиции во светот по квалитетот и стандардот на...

Заборавете на огнените нијанси и слободно пробајте го овој тренд кој што ќе ги нагласува модниот вкус и автентичноста. Метално сивата, темно зелената како и...

Најдобрите изуми обично се пронајдени сосема случајно. Имајќи го тоа во предвид, не е изненадувачки што сладоледот на стапче, на пример, настанал среде зима,...

Иако е познат по студеното лето, и самите Руси останаа збунети од најновата глетка.„ Ова е новото лице на Воркута“, се дел од написите...

Зимата е сезона во која што честопати кожата се суши поради недостатокот од сончеви зраци, па неопходна е хидратација и постојана нега.На почетокот на...

Ова парче накит совршено се вклопува во зимскиот стил. Бисерниот накит последен се става на телото,  а прва се вади.Белите бисери идилично одговараат на...

Денеска ви претставуваме 10 суштински парчиња облека, кои ја создаваат базата за гардеробата во оваа зима.Доколку ги поседувате, со помош на мали модни дотатоци,...

Зимата може да биде многу возбудлува и екслузивна- не секој град добива снежна покривка.Различни активности на отворено се овозможуваат токму во ова време...

Погледнете ја оваа глетка. Се чини толку нереално убава, како да е дел од штандот на „Посетете ја Норвешка“ на некој саем за туризам....

„Париз е секогаш добра идеја“ - клише изрека со реално значење. Ретко кој не се заљубил на прв поглед во Париз, градот на светлината,...