Таг: заби

Четка за заби: Електрична или обична?

Да, некои експерименти покажаа дека луѓето кои се вешти со користењето на електрични четки за заби можат да отстранат повеќе наслаги од оние кои...

Кратка историја на пастата за заби

Можеби не во денешната форма, но пастата за заби ја има на светов многу подолго отколку што претпоставувате. Почнуваме со 7 милениума порано: 5000 година п.н.е....

Како Швеѓаните стигнаа до така убави заби?

Швеѓаните, генерално, се едни од луѓето со најздравите и најубавите заби во светот. Но не беше секогаш така.  Во 1930-тите, дури и 3-годишните деца имаа...

Вака изгледа вилица на дете пред да ги изгуби млечните заби

Испаѓа дека тоа малото слатко детуле е всушност мало прикриено чудовиште. Немојте да речете не сме ве предупредиле.

Кучешките заби ни се такви заради сексот

Палеонтолозите сé почесто се прашуваат дали кучешките заби, оние прекрасни тројки што ни штрчат од горната вилица - за кои некои древни народи верувале...

Чистење на забите со конец – уште едно „пу пу, не...

Чистењето на забите со конец (flossing) веќе со децении се препорачува како задолжителен дел од хигиената на забите и устата, ама одеднаш исчезна од...

Научниците открија метод за регенерација на заби

Едно ново истражување покажува дека повеќекратното растење на заби од еден корен е остварливо. Откритието влева надежи дека луѓето ќе научат како да ги...

Можат ли луѓето да јадат трева?

Безбедно ли е да се јаде трева, барем во кризни случаи кога друг вид храна не е достапна? Во теорија, луѓето можат да јадат трева....

Маникир направен со конец за заби

Лак за нокти во три нијанси и конец за заби - доколку ги снабдивте, забавата може да започне.

Разликата меѓу старата и новата четка за заби

Ако сакате да бидете мрзливи луѓе со лоша хигиена, едноставно не ја менувајте четката за заби. Можеби откако ќе го погледнете следното поучно видео...

Дали ја препознавате? Ова девојче без заби денес соборува рекорди

Додека целиот свет го пее нејзиниот најнов сингл Hello, Адел реши да им се заблагодари на фановите со една фотографија од детството. „Ви благодарам за...

Бели заби како од рекламите, со само две состојки

Ако се смееме убаво, сите ќе не забележат, а ако имаме проблем со бојата на забите, постои решение. Холивудските ѕвезди гордо ги покажуваат своите фантастични...

Млеко во чајот – одличен трик за избелување на забите

Додавањето млеко во чајот е претежно културолошки феномен, но има и такви што сакаат да експериментираат. Пред да им се изначудите, прочитајте го текстов...

Безбојно кафе, за здрави заби

Експертите за убавина и добар изглед постојано предупредуваат дека кафето е непријател на белата насмевка и ги пожолтува забите. Дополнително, забарите постојано „трубат“ дека...

Спречување на кариес, без помош од заболекар

Никој не е фан на посетата на заболекар. За да ја сведете таа непријатна обврска на минимум, погрижете се за своите заби. Ви носиме неколку...