Таг: виена

Виенска бирократија без усул

Виенските власти важат за страшно бирократски и се расфрлаат со купишта правила со кои има го отежнуваат животот особено на претпријатијата, особено угостителите. Заслужено, луѓето...

По виенските биртии

Клеменс Маршал и Клаус Пихлер - едниот собира зборови, другиот фотографии. Ги следат звуците на смеа низ Виена, звуци кои водат зад вратите на...

Втора полуфинална ноќ на Евровизија: Кнез ја однесе Црна Гора во...

Минатата ноќ во Виена се одржа втората полуфинална вечер за Песна на Евровизија, и беа одбрани уште десет финалисти. Финалето е закажано за во...

Кајмакоски: Името го добив по Даниел Поповиќ, а сега сум на...

Нашиот претставник на 60-тото издание на Евровизија, која ќе се одржи во Виена, Даниел Кајмакоски изјави дека му е чест што учествува во овој...

Апартман на кој не му е потребен телевизор

Овој студио апартман, од 150 метри квадратни, се наоѓа во Виена и е дизајниран од и за Ателиер Карасински. Не се потребни зборови за...

Смешен балет…Зошто па да не?

Виенската државна опера и балет пред неколку години го претставија најсмешниот настап во историјата на балетот, иако видеото дури сега ги добива своите минути...

Задник предизвика верижен судар

Жена се сончала гола на прозорец во Виена, па поради тоа успеала да предизвика верижен судар. Имено, глетката од третиот кат успеала да им го...

Зеегроте – најголемото подземно езеро во Европа

На околу 15 минути пат од австриската престолнина се наоѓа најголемото подземно езеро во Европа - Зеегроте. Зеегроте можете да го видите  на 17...

Ким налутено го напуштила балот, милијардерот ја нарекол “здодевна“

Милијардерот не бил задоволен со неговата придружничка Ким Кардашиан и се пожалил дека е досадна. Милијардерот Ричард Лагнер, кој платил 500 илјади долари да го...

Виена – културна геј дестинација број еден за 2013 година

Градските власти во Виена објавија лани  стратегија за развој на геј туризмот во градот, за уште поголема презентација на  музичкиот, културниот и историскиот европски...

10 интересни факти за Виена

Главниот град на Австрија и еден од најромантичните градови во Европа е убедливо најубав на пролет.  Но, пред да отпатувате за Виена, дали сте...

Убавината на Виена, 1948 година

Австриската престолнина многу пати до сега е прогласувана за најдобро место за живеење во светот. Виена е богата со архитектура што се карактеризира со шареноликост...

Патување по хороскопски знак

Идеалните патувања за секој знак, омилениот превоз и дестинација, како го поминуваат времето на одмор... Погледнете и видете дали тоа се совпаѓа со...

Оркестар од зеленчук

Првиот Виенски зеленчуков оркестар свири музика ексклузивно на инструменти од зеленчук: моркови и краставици наместо гитари и тапани, или пак иновација од ротквици наместо лаптоп и семплер. Првиот...