Таг: спасување

Видео што топли

Врапче залепено за замрзната шипка. Во негова близина, човек, во секоја смисла на зборот.

Страшни сцени од Медитеранот: Голготата на мигрантите продолжува

Стотици илјади мигранти од Африка и Блискиот Исток ја продолжуваат својата голгота кон Европа, бегајќи од сиромаштијата, војната и хаосот во нивните татковини. Потврдено е...

Колку нé кошта што Мет Дејмон е жив?

Ако Мет Дејмон има ќеф нешто да глуми, тоа е лик што сé некако ќе се најде сам некаде уџум, па други мораат да...

Гаџет што може да ви го спаси животот додека сте на...

„Кинџи“ е всушност еден вид на елек за спасување, спакуван во нараквица малку поголема од рачен часовник. Во нараквицата се наоѓа мала боца со јаглерод-диоксид,...

Како да го спасите телефонот, ако ви падне во вода?

Ако ви се случи оваа непријатност, постои начин да го спасите вашиот смарфон. Погледнете неколку совети што можеби ќе ви се најдат, особено за време...

Го пронашле во последен момент, после 66 дена поминати на море

Германски товарен брод спаси американски поморец од неговата онеспособена едрилица по 66 дена откако беше прогласен за исчезнат во водите на Атлантикот, соопшти американската...

Се фрлил во смрзнато езеро за да ја спаси патката што...

Тврдокорниот Ларс Јорун Лангојген покажа дека под неговата сурова скандинавска надворешност се крие срце од злато. Ларс бил на идеја да поплива во смрзнатото...

Спасил мала верверичка од сигурна смрт и ја одгледал (фото-галерија)

Оваа неверојатна случка е раскажана од анонимен Reddit корисник. Тој одлучи да ја сподели со светот историјата на ова мало и симпатично животинче што...

Како да го спасите телефонот ако ви падне во вода?

Колку и да внимавате, можно е да ви се случи. А тогаш, треба брзо да реагирате. Веднаш по потопувањето на телефонот, најдобро е да го...

Како да ја спасите облеката што се собрала за време на...

Сигурно не ви се случило само еднаш да ставите во машината маици со една големина, а да ја извадите за еден број помала поради...

Меѓу хаосот во Сирија, се појавува најубавото нешто

Додека бомбите паѓаат над земјата, една група од храбри доброволци се обидуваат да им помогнат на погодените. Во оваа специфична операција ризикот е целосно оправдан. Видеото...

Ова момче слушна плач во кантата за отпадоци. За среќа не...

Дерек, момче од Бруклин, при вечерната прошетка во неговото маало наслушнал чудни звуци налик на бебешки плач кои доаѓале од железните корпи за отпадоци...

Спасување на слонче во Индија

Откако едно слонче бебе паднало во дупка светлата точка на човештвото избила на површина. Слончето паднало крај пругите низ кои сеојдневно минуваат неколку десетици возови,...

Шест луѓе кои спасиле илјадници животи

За некои луѓе, спасувањето на човечки животи е само дел од нивната работа. За други обидот за  спасување на  друго човечко суштество е достигнување...

Кога куче се обидува да го спаси сопственикот (Видео)

На интернет е се попопуларна снимката од кучето кое е навистина загрижено што неговиот сопственик скокна во вода со намера да се искапе. Со оглед...