Таг: снег

AR симулација: Зошто да го чистиш кровот на колата од снег

Аугментираната реалност не е само за игрици. Популарниот Weather Channel, на пример, ја имплементираше во нивните временски прогнози за да ги направи вестите малку...

Снег во зоолошка во Орегон = општа среќа меѓу животните

Зоолошката во Орегон мораше да затвори заради обилните врнежи од снег. Во меѓувреме персоналот отскија до кафезите за да ги провери и нахрани животните. Имаа...

Чистење снег во Канада

Во Монтреал во Канада, службите за чистење на патиштата од снег не само што се ефикасни, туку се и кул.

Македонскиот ефект на пеперутката

Изразот Ефект на пеперутката првпат го воведува американскиот научник Едвард Лоренц. Идејата е дека една пеперутка која се наоѓа во Бразил, со замавнувањето на нејзините...

Масивни врнежи од снег (тајмлапс видео)

Ако не сте гледале тајмлапс видео од наврнување на снег (како нас), сте пропуштиле многу убавина и неутрализиран стрес. Еве уште едно. https://youtu.be/2gYcXkpb6Zk

Тргнала да слика поларни мечки на снег… Снег не нашла

Фотографката Пети Вејмајр сакала да слика поларни мечки и снежни пејзажи, па отишла на Barter Island, Алјаска. Ама снег не нашла. „Локалните жители ми кажаа дека...

Прв пат по 37 години Сахара под снег (галерија)

Пустината Сахара е последното место на кое би очекувале да има снег, со оглед на тоа дека претставува едно од најсувите и најтоплите региони...

Во меѓувреме, во Квебек

Па ние сме биле супер! :D

Обилен снег и на Хаваи (фотки)

Делови од сојузната американска држава Хаваи се зафатени со невообичаено студено време, што предизвика врнежи од снег во повисоките реони и обилни врнежи од...

(Фотки) Туристичките центри се разубавија со снег

Освен планините, утрово снегот ги разубави и Охрид, Берово, Маврово и Крушево. Извор: Е-магазин

Џиновски снежни топки прекрија плажа во Сибир

Изгледа како некаква уметничка инсталација или разгледница од некоја друга планета, но всушност ова е фотографија од плажата Нида во Сибир. Ова се всушност снежните...

Попова Шапка се разбуди во снег (фотки)

Шапка денес осамна под снежна покривка. Не дека го очекувавме толку рано, ама никој нема поплаки. Напротив, за многумина е пријатно изненадување. Уживајте во фотографиите. ...