Таг: сладолед

Да се лиже или не: Сладолед во зима

Статистички најмногу сладолед се јаде во земјите каде ни во текот на летото температурите не се баш летни. Зборуваме за скандинавските земји, кои можат да се...

Сладолед од една состојка

Ете, има и таков. Бананата е специфично овоше со посебна текстура и богат вкус, и е правиот избор ако сакате да го направите најфиниот и најздрав...

Лесен сладолед од замрзнати банани и чоколадо

За добар сладолед не мора да трчате до продавница. Потребни ви се: • 3-4 среднo големи бананi, зрели, но тврди • Дрвени стапчиња, по две за банана • 350...

Руски чоколаден сладолед инспириран од Обама

Руската фабрика за сладоледи - „Славица“, одлучи ова лето да ги разлади односите помеѓу Москва и вашингтон со сладолед инспириран од американскиот претседател Обама....

За 5 минути: Кремаста домашна сладолед – торта од малини

Направете вкусен сладолед од малини кој се топи во усните и претставува задоволство и за најистенчените вкусови. За подготовка ќе ви бидат потребни околу 5...

Детето што го измисли сладоледот на стапче

Најдобрите изуми обично се пронајдени сосема случајно. Имајќи го тоа во предвид, не е изненадувачки што сладоледот на стапче, на пример, настанал среде зима,...

Без мака, ама со Нутела

Нутелата е подобро заблажување, сладоледот е подобро освежување. Ние нескромно бираме - и двете заедно. Ваквиот совршен домашен сладолед не е ракетна наука. Сé...

Направете домашен и здрав сладолед

Сладоледот може да биде вкусен и без да дебелее, а можете да го направите и дома. Сотојки: - 2 кајсии - 2 праски - 1 нектарина (гола праска) -...

Сладолед за полнолетни

Базата на овој сладолед е од кајсии, но што е она другото? Најдобриот беломанастирски слаткар во Хрватска, Исмет Алија овој сладолед не го продава на...

Здрав домашен сладолед со шумски плодови

Сега е најсоодветно време да најдеме нови и здрави рецепти за слатки ледени задоволства кои ќе ги направиме дома. Денеска ви нудиме еден едноставен...

Kул идеи за домашен сладолед

Најлесен начин да се подготви сладолед е да се замрзне овошје.За вас собравме неколку едноставни рецепти, кои содржат класични вкусови и неочекувани комбинации. Лубеница +...

Зошто не постои сладолед со вкус на грозје?

Кога последен пат сте јаделе сладолед од грозје? Всушност, сте виделе ли некогаш сладолед од грозје? Вистински сладолед од грозје ќе најдете мнооогу тешко,...

Со малку итроштина, до повеќе сладолед

„Обожавам сладолед, ама сакам помалку сладолед“ не рекол ама баш никој во историјата. Напротив, секоја бонус количина од ова слатко и освежително задоволство е...

Брз и вкусен чоколаден сладолед

Време е да ја отвориме сезоната на сладоледи, па денешниот рецепт сме сигурни дека ќе ви се допадне. Замислете вашата омилена чоколада да се...