Таг: реалност

Неколку нешта што се случуваат во божикните филмови, а немаат врска...

Камо да беа Нова година и Божик како на филмовите, ама не се... Еве што сé се случува во божикните и новогодишни филмови, а...

Еволуцијата е нашиот затвор кон вистината

Можеби, нашите мозоци уловуваат само мал дел од реалноста за да го осигураат опстанокот на нашиот вид. Имено, ако фрлиме поглед на другите видови на...

Филозофија на булшитот

Луѓето треба да ја бараат и негуваат вистината, бидејќи вистината всушност кажува какви се нештата. За нас е важно да препознаеме какви се нештата,...

Туристички дестинации – Очекувања и реалност – искрено издание

Порано, кога патувавме, немавме друг избор освен да ги замислуваме местата што ќе ги посетиме, и следствено, да се разочараме. Сега имаме Интернет: гледаме...

Илустрации што ќе ве пренесат во друга реалност

Овие прекрасни илустрации се дело на италијанскиот уметник Паоло Доменикони, кој ја започна својата креативна кариера во рекламна агенција. Потоа тој почна да создава детски...

Куќите на хобитите во реалноста

Компанијата "Зелени Волшебни Домови" (Green Magic Homes) гради мали зелени куќички, слични на оние на хобитите од големиот екран. За нивното создавање се користат...

Експеримент покажува како изгледа во живо нашето однесување на социјалните мрежи

Социјалните мрежи имаат свој сет на правила и очекувања за однесувањето на луѓето. Но, што ќе се случи ако се обидете да го примените она...

Неколку јадења од омилените цртани филмови

Дизни не забораваат да подготват интересно јадење во своите филмови, кое би сакале да го пробаме во реалноста.  Некои се сепак многу едноставни. Погледнете неколку интересни...

Професии – Какви се на филмовите, а какви всушност се во...

Филмот и телевизијата не секогаш се одраз на реалниот живот, а кога станува збор за професии, непрецизностите се насекаде присутни. Новинарката, на пример, на...

Акции од порно филмовите кои треба да ги отфрлите од реалноста

Да бидеме реални, порнографијата е фантазија од потреба. Затоа, понекогаш порно ѕвездите прават работи кои се далеку од реалноста и многу лесно можат да...

Хард-дисковите со капацитет од 10 терабајти стануваат реалност

На Linux евентот во Бостон, HGST филијалата на компанијата Western Digital го презентираше својот хард диск со капацитет од 10TB. За сега, хард дискот,...

Бебињата со двајца татковци, наскоро ќе станат реалност

За прв пат научниците покажаа дека е можно двајца луѓе од ист пол да создадат бебе без потребата од надворешна клетка или од донација...

На ваше барање: Уште новогодишни очекувања, наспроти реалноста

Откако неодамна објавивме една забавна колекција за новогодишните очекувања, наспроти она што навистина се случува, добивме позитивни коментари па решивме да направиме уште. За оние...

Очекувања наспроти реалност – новогодишни разочарувања

Сите сме помалку или повеќе возбудени за доаѓањето на Новата година. Си замислуваме како си разменуваме подароци со саканата личност, гледаме симпатични фотографии од...

Научнофантастични предвидувања што станаа вистина

Во детството многумина од нас читаа научнофантастични приказни и не веруваа дека она што е опишано во нив може да биде реалност. Мина сосема...