Таг: радио

Првата земја што ќе се откаже од FM радио

Неделава Норвешка ќе почне да ги гаси FM радио станиците во некои области, а планот е до крајот на годинава да бидат изгасени сите FM...

Radio Garden: Па може и нема подобра платформа за слушање радио...

Дизајнирана од Studio Moniker од Амстердам, а развиена во холандискиот Институт за звук и визија, Radio Garden е меѓу најдобрите платформи за закачување на повеќето поголеми...

Интересна арт кампања на GooglePlay

Гугл не е Гугл ако не се разликува од другите. Овој пат со феноменална арт кампања за Гугл Плеј. Идеата на креаторот е да...

Виц: Радио квиз – Патување на Малдиви (+18)

*На пладневната радио програма: Водителот: Добар ден! Кој ни се јавува? Зоран: Добар ден, Зоран тука. Водителот: Ги знаеш ли правилата на играта, Зоран? Зоран: Да, да, ги...

Најдобрите низ светот: Повеќе од 500 онлајн радио станици за сечиј...

За сите љубители на музиката и познавачите, рускиот сајт AdMe собра 500 онлајн радиа, кои нудат најдобра музика во светот.  Се што треба да направите...

Радио од Црна Гора постојано пушта само една песна?

Подгоричани не можат да си го замислат денот без да ја слушнат. А и што да се очекува кога една радио-станица нон-стоп со недели...

Повик за млади поети : „Поезија во глувата соба“ на Студент...

Студент ФМ 92,9, радиото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ по четврти пат го распишува конкурсот за избор на најдобар млад поет дебитант -...

Фатен мистериозен вселенски радио-сигнал од непознато потекло

Сигналот трае само неколку милисекунди, а прв пат е детектиран во 2007-ма година. Најден е по анализа на архивата на телескопот Паркс во Австралија....

Погледнете кои се во трка за најдобрата македонска песна на годината

„ Тажна љубов, среќна песна“ на Тамара, „Само тоа го можеш ти“, на Димитар Андоновски, „Мандарина“ на Влатко Лозановски, „Земи ме“ од Кристина Арнаудова,...

Игор Митровиќ ќе се вика Дони Пиксел

Новата песна на Игор Митровиќ ќе биде пуштена на дури 5.000 радио станици во повеќе од 130 земји во светот.Игор наголемо се подготвува да...

Џеј Зи има 50 години?

Иако за медиумите важи дека Џеј Зи е во своите рани четириесетти, па дури и на неговата Википедија страница пишува дека има 44 години,...

Конкурс за студенти: Поезија во глувата соба

Студент ФМ 92.9, радиото на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје, по третпат го распишува конкурсот за избор на најдобар млад поет-дебитант „Поезија...

Зар и ти сине Бибере?

  Поп ѕвездата Џастин Бибер, најави дека најверојатно ќе се повлече од светот на музичката сцена откако ќе го објави својот нов албум. Младата поп ѕвезда,...

Кои уреди ќе изумрат во 2013?

CD ROM и радио апаратите се уреди кои најверојатно ќе изумрат оваа година, одлучено е на гласањето на „Gadget Graveyard” спроведен на Саемот за...

Уметноста ќе го прослави 1.000.050. роденден

Светот на 17 јануари го прославува Роденденот на уметноста. Идејата за Роденден на уметноста ја дал францускиот уметник, член на движењето Флуксус, Роберт Фију во...