Таг: политика

Емир Кустурица: Да се занимавате со политика на Балканот е како...

Преземено од Радио МОФ Прославениот српски режисер Емир Кустурица изјави дека себеси не се гледа во политиката и дека во денешно време да се занимаваш...

Новото Тоблероне е инспирирано од Македонија

Тукушто ми светна: Масакрот на Тоблероне-то е одличен пандан за тоа што ни се случува во Македонија во последниве неколку века (така се чинат) со економијата...

Апсурдната страна на референдумите

Референдумитe на глобален план стаанаа вообичаен инструмент за легитимирање на однапред изготвени политички решенија, маскирани како „волјата на народот“. Почнувајќи од Brexit, кој доведе до решението...

(Дејвид Духовни и Алек Болдвин) За политичката импотентност и папараците

Ако го прашате Алек Болдвин што мисли за папараците, прво манијачки ќе се изнасмее, па длабоко ќе воздивне, па ќе се впушти во остар...

Бертолт Брехт: Најлошата неписменост

Најлош од сите видови на неписменост е политичката неписменост. Политички неписмената личност не слуша, не зборува, ниту пак учествува во политички случувања и настани....

Порно ѕвездите во политиката

Чичолина (La Cicciolina) Ја сметаат за „мајка на сите порно политичари“. Ана Илона Сталер беше кандидат за Lista del Sole (италијанската зелена партија) во 1970-тите,...

Ич не спомнувај фудбал и политика

Времето и политиката се најчести теми на муабет во такси кај нас и си ги сакаме. Живееме во слободно општество, не се цензурираме, не...

Обама: САД се најмоќната држава во светот!

Меѓународната јавност ги смета за свој водач Соединетите Американски Држави, а не Русија или Кина. Ова го изјави американскиот претседател Барак Обама во своето...

Македонија во 90-тите

Нека тераат Студени нозе додека ја листате галеријата Бушава азбука АСЛ ПЛС? Чкембари Стоилко Илко - Тетовирање Ластовица на Тајланд Првата и „златна“ генерација на Македонија Сури - Студени Нозе Пејџер Панкери во МКЦ Партнер Трењерка у...

Кина дозволи да се раѓаат по две деца во семејството

После 36 години Кина најпосле ја укинува забраната за раѓање на повеќе од едно дете. Кина објави дека дојде крајот на исклучително спорната политика, откако...

Меѓународни граници кои говорат за политиката на државите

Додека некои земји подигнуваат ѕидови околу своите држави и ги обезбедуваат граничните премини со вооружани сили, други земји со позитивен пример покажуваат дека граничните...

Виц: Што е тоа држава?

Го прашува синот таткото: Што е всушност држава? Таткото вели: Тоа барем е едноставно. Гледај, јас носам пари, значи јас сум капитализам. Мама располага со...

Мислења и коментари – Шкотска гласа за отцепување од Велика Британија

Во Шкотска денес се случува историски референдум на кој жителите на регионот ќе одлучат дали земјата да остане дел од Обединетото Кралство. Шкотите сочинуваат...

Анџелина Џоли ја нападна Ким: Што си мисли дека е оваа...

Анџелина Џоли и нема баш најубаво мислење за ријалити ѕвездата Ким Кардашијан.Имено, Енџи мисли дека Ким е „празноглава и лесна жена“. Холивудската актерка според пишувањето...

Што ќе прави сега! Емина Јаховиќ за забраната на Твитер во...

Пејачката Емина Јаховиќ неодамна за време на еден свој настап, коментирала за желбата на турскиот премиер за забрана на Твитер во земјата во која...