Таг: пилешко

Денешното пилешко нема вкус на пилешко

Кога пилешкото стана достапно за сите, почна сé побрзо да се произведува, а квалитетот сé повеќе да опаѓа.  Во 1923 година беа потребни 16 недели...

Како пилешкото на KFC стана традиционална божикна трпеза на Јапонците

KFC (Kentucky Fried Chicken) е еден од најпознатите ланци за брза храна во САД, кој особено се гордее со своето пржено пилешко месо. Јапонците...

Видео рецепт: Селски појадок со јајца и пилешко

Фичо ќе подготви селски појадок од маринирани пилешки раженчиња во облик на змијулки и кајгана со свеж зеленчук. Погледнете го видеото како тоа изгледа...

Видео рецепт: Пилешко во сос од кикирики и кари

Фичо ќе подготви еден од неговите најомилени рецепти, пилешко месо во сос од кикирики со зачинети печени компири. Подготовка: Чекор 1: Компирите добро измијте ги и...

Видео рецепт: Англиска пита со пилешко и печурки

Фичо ќе приготви брза и лесна англиска пита, со печурки, пилешко и прокељ. Тестото е всушност капак на филот. Подготовка Чекор 1: Месото исечете го на...

Пилешко во Афредо сос

Фичо ќе ни покаже како го подготвува неговиот омилен сос, во комбинација со пилешко, брокула и таљатели. Подготовка Чекор 1: Брокулата поделете ја на помали парчиња....

Видео рецепт: Палачинки со пилешко и сос од печурки

Фичо ќе подготви интересен ручек со пилешко месо и палачинки. Сето тоа во сос од печурки, за фантастичен вкус! Подготовка Чекор 1: Во сад за матење...

Пилешко во бел сос

Погледнете го овој рецепт и подгответе вкусен ручек денес. Пилешкото во бел сос ќе ве воодушеви и вас и вашите домашни или гости. Состојки: 1 гранче...

Видео рецепт: Печено пилешко со кус кус

Фичо ќе подготви потпечено зачинето пилешко во комбинација со ароматичен кус кус. Одличен предлог за ручек! Подготовка Чекор 1: Рузмаринот ситно исецкајте го, додадете го соја...

Видео рецепт: Ќофтиња од компир со фил од пилешко

Надица ќе подготви еден од нејзините најпопуларни рецепти, Ќофтиња од компир со фил од пилешко . Одлична комбинација на ќофтиња од пире, полнети со фил...

Пилешко во зелена салата

За да го подготвите овој рецепт, потребни ви се следниве состојки: За 2 лица: 300 гр. пилешки гради, 100 гр. варен грашок, 100 гр. тиквички,...

Aмериканска пита со пилешко и печурки

Одличен рецепт. Состојки: 2 лажици маслиново масло 150 гр. шампињони 1 мал кромид 1 чешне лук 50 гр. путер 2 лажици брашно 300 мл. млеко 200 мл. пилешка супа рендано морско оревче свежо мелен бел...

Пилешко со брусница

Интересен рецепт, за кој веројатно не сте слушнале. За 4 лица: 4 пилешки филети (секое околу 180 грама), 800 г. компири, главица кромид, 100 мл +...

Роловано пилешко со спанаќ

Денеска ви презентираме рецепт за вкусно, главно јадење. Состојки: 500 г. пилешки гради 200 г. спанаќ 100 г. сирење 50 г. кашкавал 2 јајца 100 г. брашно малку презла и сусам по вкус,...

Активисти за правата на животните, погребаа замрзнато пилешко во супермаркет

Организацијата Direct Action Everywhere, за заштита на правата на животните одржа доста дрска акција во супермаркет во државата Калифорнија. Група активисти извршија церемонија на погреб...