Таг: норвешка

Првата земја што ќе се откаже од FM радио

Неделава Норвешка ќе почне да ги гаси FM радио станиците во некои области, а планот е до крајот на годинава да бидат изгасени сите FM...

Возење по највозбудливиот пат во Норвешка

Atlantic Ocean Road не е долг - само 8.3 километри, но ова парче норвешки пат има репутација на најопасниот во Норвешка. Изграден во 1980-тите, Атлантик Оушн...

Офталмолозите препорачуваат: Норвешка

Викаат зеленилото ги одмора очите. Е па тогаш, видеово.

Норвешка забранува дизел и бензински автомобили

Норвешка станува првата држава во светот која ќе донесе целосна забрана за употреба на автомобилите со бензински и дизел мотори. Продажбата на слични возила...

Средношколците од Норвешка ќе имаат час по видео игри

Фановите на видео игрите често аргументираат дека часовите поминати пред монитор и со џојстик во рака не се потрошено време, а во многу аспекти...

Норвешка го има совршениот подарок за 100-годишнината од независноста на Финска

На 6-ти декември 2017-та, Финска ќе прославува 100-годишнина од нејзината независност од Русија. Норвежаните мислат дека го имаат совршениот подарок за нивните многу сакани...

Во меѓувреме, во Норвешка

Норвешкиот совет за безбедност во сообраќајот соопшти дека од јануари до декември оваа година, ниту едно дете на возраст помала од 10 години не...

Фотопрошетка низ бајковитата Норвешка

Земјата на фјордовите, мразот и поларното сино. Норвешка ќе му се допадне на секој кој сака да се одмори на нестандарден начин. Студот, непроодните...

Норвежаните и проблемот со пластичните кеси

Норвежаните не сакаат да се откажат од употребата на пластичните кеси и покрај притисоците од страна на Европската Унија. Како што пишуваат норвешките медиуми, Норвешка...

Прекрасната Норвешка

Норвешка е прекрасна земја на фјордови, убава природа, високи и руси луѓе. Денеска ќе обрнеме внимание на традиционалната архитектура надвор од големите градови. Црква Боргунд...

„Ало, полиција? Во дворот ми врне снег!“

Жителите на градчето Адгер во Норвешка не престануваат да се јавуваат во полиција, со поплаки за снегот и неволјите што им ги предизвикува. Не,...

Енергетско ефикасна куќа произведува повеќе енергија, отколку што консумираме

Дизајнерската компанија Snøhetta позната со новите уникатни норвешки банкноти , има нов предлог - куќа која изгледа целосно подготвена за иднината. Проектот "ZEB куќа" претставува...

Рајот има и зимска варијанта: Идилична кабина на фјорд во Норвешка

Погледнете ја оваа глетка. Се чини толку нереално убава, како да е дел од штандот на „Посетете ја Норвешка“ на некој саем за туризам....

Гумени фудбалски дресови?

Сме виделе се и сешто од фудбалските дресови во последните години. Од оние обиди на Наполи за бизарна камуфлажа, па до Шпанците кои вметнаа...

Норвешка го постави првиот ескалатор за велосипеди

Велосипедот е здраво и евтино превозно средство, но ако не сте во форма, нагорнините можат да претставуваат вистински проблем. Норвешкиот град Трондхејм креираше револуционерно решение...