Таг: месо

Научниците ги редизајнираат маркетите за да ве направат вегетаријанци

Да купуваш намирници на враќање од работа, обично значи „грабни тоа што има“. Уморни и гладни, луѓето ќе фрлат што и да е во...

Денешното пилешко нема вкус на пилешко

Кога пилешкото стана достапно за сите, почна сé побрзо да се произведува, а квалитетот сé повеќе да опаѓа.  Во 1923 година беа потребни 16 недели...

И Лав Толстој бил вегетаријанец

Лав Толстој е еден од најзначајните руски писатели и нема потреба постојано да се пишува за најважните детали од неговиот живот или неговите литературни...

Видео: Вегетаријанка јаде месо прв пат по 22 години

Обично еден вегетаријанец поминува низ повеќе фази: од долги периоди на веганство, па преку гадење од самата помисла на јадење на месо, па до гнев...

Кој живее подолго: Месојадите или вегетаријанците?

Нашата способност да водиме долг живот е под влијание на гените и средината во која живееме. Едно истражување спроведено врз еднојајчени близнаци, открива дека не...

Црвениот сок во месото не е крв

Додека многу луѓе го сакаат стекот „крвав“ т.е. средно-печен (меѓу кои и Доналд Трамп), други се плашат или барем се загрижени околу јадењето на месо...

По-порно реклама за расипано месо немате гледано

Кога иноваторот Аугустас Алесиунас добил труење од храна, решил дека не се зборува доволно за труењето од храна, но и дека не се прави...

Еве што може да се случи ако те удри дрон (видео)

Без дилема, дроновите можат да бидат опасни кога се во погрешни раце. Некои можат да летаат и со брзина од повеќе од 95 километри...

Крава на делови

Стартап-от од Сиетл - Crowd Cow, претстави нов вид на краудфундинг („фундирање од толпата“) на месната индустрија, во обид да ја промовира идејата за...

Рецепт за домашен бурек со месо

Калориите растат со неверојатна брзина, но што да правиме кога е толку вкусно. Состојки: 500 г. брашно, 260 мл. млака вода, 15 г. сол, 1 лажица...

Како да препознаете канцерогено месо

Сега кога и Светската здравствена организација потврди дека одредени месни производи се канцерогени, добро е да знаеме и како да ги избегнеме. Во продолжение...

Колку месо на ден јаде во просек еден вегетаријанец?

Бидејќи по дефиниција вегетаријанците не јадат месо, ова прашање би требало да биде бесмисленo, a eдинствениот логичен одговор е „нула“. Само што прашањето e далеку...

Наутот посилен од месото

Сланутoк, цеци, леблебија, солен грав – ова се имиња за една иста билка, мешунка богата со белковини. Потсетува на соја и има свтлокафена боја....

Видео рецепт: Тробоен ролат со месо

Декоративен ролат од месо, со пиперки, блитва и јајца. Одличен за секоја трпеза. Подготовка Чекор 1: Блитвата кратко обарете ја и оставете ја убаво да се...

Виршлите можеби содржат нешто повеќе од само месо според приговорите поднесени...

Виршлите се едни од најпопуларните видови на брза храна. Time испрати барање за слободен пристап на информации од јавен карактер до USDA, со цел...