Таг: мерење

Пар детали што можеби не сте ги забележале на лентата за...

Ако користиш лента за мерење (по дома позната како метро) само повремено, како сите обични смртници, има добри шанси дека или не си ги забележал ситните...

Зошто ти „греши“ вагата

Ако си на диета, вагата ти е основно оружје. Без вага си како витез без меч, како слон без сурла, како птица без едно...

Метеоролозите тврдат: 2015-та е најжешка година во историјата

Според најновите податоци на хидрометеоролозите, 2015-тата ќе биде најжешката година во историјата на мерење на глобалната температура. Во извештајот на Националната американска администрација за океани...

Креативна и практична декорација за детските соби

Некои од најзабавните моменти во животот на децата се поврзани токму со мерењето на висината. Многу родители не сакаат да создаваат чкртаници на ѕидовите кои...

Колку сте добри во кревет? Има апликација за тоа

Тешко е да го замислиме нашиот ден без технологија, но станува се потешко да ја замислиме и ноќта без истата. Апликациите се се повеќе...

Колку тежи една сенка? (видео)

Сенките не се предмети кои можеме да ги земеме и да ги ставиме на вага. Но, како и сѐ друго во универзумот, така и...

Чувствување на површини со GelSight (видео)

GelSight, Inc. овозможува екстремно детални и брзи мерења на површината преку новата GelSight технологија на сензори. Нивниот пристап кон метрологија е флексибилен:...

Алатка за праволиниско подвлекување

Сигурно постојано ви се случува да видите некој нов производ кој е толку едноставен, што сте се запрашале како не ви текнало на вас?...

Одмерени чаршави за добар сон

Овие одмерени чаршави на кои се испечатени сантиметрите се перфектен подарок за Valentine's Day и одличен начин да му кажете да вашиот љубовник: Те...

Bluetooth Вага

Откачените Јапонци не престануваат да изненадуваат. Оваа вага сигурно ќе влезе во нашиот избор на Топ 10 најчудни домашни уреди. Видете и проценете самите....