Таг: медицина

Подобрата медицина како алтернатива на алтернативната медицина

Во април 2016-та, Дејвид и Колет Стефан - брачен пар од Алберта, се прогласени за виновни за ускратување на неопходна нега за својот син....

Бугарските психијатриски експерименти со LSD

LSD-то како дрога обично се поврзува со хипици и лудите шеесетти. Тоа што е речиси непознато во остатокот од светот се медицинските експерименти во...

Кратка историја на медицината во пет реченици

„Докторе, ме боли стомакот...“ 2000-та година пред Исус: „Еве, изеди го овој корен.“ 1000-та година по Исус: „Јадење корења е паганство! Кажи ја оваа молитва.“ 1850 година: „Молитвите се чисто суеверие! Испиј...

Бесмртната тутуноберачка Хенриета Лакс

Како потомок на робови, Aфро-Aмериканката Хенриета Лакс била сосема обична работничка на фарма за тутун во американската држава Вирџинија. Зад себе оставила пет деца,...

Науката зад „Т’гата за југ“

Копнежот за дома е чувство што денес сé помалку го сметаме за сериозно, за разлика од Константин Миладинов, на пример. Во 1950-тите, луѓето исто...

Уметничко е новото медицина

Помина времето кога твоите беа спремни да те избркаат од дома ако сакаш да се запишеш во уметничко. Не? Е па крајно време е....

Враќањето на Ана Грин

Враќањето во живот на млада англиска девојка било наречено медицинско чудо, но истовремено е и медицински пример за навремена помош на лекарите. Ана Грин била...

Ѓумбирот, крал на алтернативната медицина

Ѓумбирот е корен кој е преполн со хранливи материи. Ова растение помага и кај варењето на храната, а воедно ги апсорбира хранливите материи од храната. Исто...

Kако самите да си ја дознаеме крвната група?

Дали знаете каква е вашата крвна група? Ако не, тогаш овој нов уред ќе може да ви одговори буквално за 5 минути или четири...

E-капсула која се голта и открива болести

Човекот може да открие гасови во цревата и резултатите од истражувањето да се појават директно на екранчето на смартфонот. Научниците од Кралскиот институт за...

Благодарение на ова можно е да се спасите од несвестица при...

Со помош на ова знаење и примена во клучен момент, постои можност да се спасите од несвестица при инфаркт. Во моментот кога би доживеале инфаркт...

Ова мало топче ќе ги замени иглите во медицината

Се плашите ли од игли? Нов изум ја елиминира потребата од нив, што се однесува до земањето на крв. Ова е дело на компанијата Tasso и...

Американската влада потврди: Канабисот го убива канцерот

Неколку од Соединетите американски држави веќе ја легализираа, а сега е потврдена и најголемата причина за таков потег. Истражувањето е спроведено од страна на...

Експертите со нови заклучоци за секоја старосна група: Колку сон ви...

Прашањето е старо колку што е и времето: Колку сон навистина ми е потребен? Непрофитната фондација National Sleep во соработка со 18 проминентни медицински научници,...

Продал се што имал и тргнал на пат околку светот

Алекс Чакон е студент по медицина кој решил да го живее својот сон. Неговата приказна е единствена и инспиративна, а започнала кога тој решил...