Таг: мечки

Тргнала да слика поларни мечки на снег… Снег не нашла

Фотографката Пети Вејмајр сакала да слика поларни мечки и снежни пејзажи, па отишла на Barter Island, Алјаска. Ама снег не нашла. „Локалните жители ми кажаа дека...

Дојдоа, се избањаа, си отидоа

Мечки на плажа во Калифорнија, на езерото Tahoe. Среде бел ден, среде одморџии, без око да им трепне.

Што бараат поларни мечки во старите слики од Германија?

Пребарувајќи стари фотки од Германија, францускиот издавач Жан-Мари Донат наишол на малку „мрднатко“ откритие - со децении, луѓе во костуми на поларни мечки имаат...

Побело од белото

Знаете ли дека ... крзното на белите мечки не е бело, туку прозрачно? Крзното на белата мечка ѝ обезбедува камуфлажа и изолација. Иако изгледа бело,...

Зошто руските космонаути носеа сачмарки и мачети во вселената?

Популарниот мит за советските космонаути што патувале во вселената наоружани со сачмарки и мачети е всушност чиста вистина. Да се носи оружје во мал...

Бушави кучиња кои личат на мечки

Доколку добро ги загледате овие полнички и бушави кученца во галеријата подолу, ќе се најдете во дилема за тоа дали можеби се во некакво...

Туристичка атракција: гризли мечки ловат лосос во Алјаска

Водопадот Брукс се наоѓа на реката Брукс во рамките на националниот парк Катмаи и Боатин во Аљаска. Тоа е омилено место за риболов на...

Кога мечките се однесуваат како луѓе

И покрај тоа што најчесто во филмовите се опишани како агресивни и страшни животни, сепак, фотографиите од мечките прикажани подолу укажуваат на спротивното. Всушност, со...

Одлична реклама за Samsung машина за перење

Со оваа забавна реклама на Samsung со мечки, веднаш би размислиле да ја купите нивната EcoBubble машина за перење. Погледнете за што станува збор: http://www.youtube.com/watch?v=eryxAcsTcOA

Во Јапонија и мечките се бричат (видео)

Не сте виделе чудна реклама, ако немате изгледано барем една што доаѓа од Јапонија. А таму, секоја е почудна од претходната. Како оваа, во...

Вистинските мечки – (видео)

Што би им се случило на поларните мечки ако навистина пиеја толку кола како што пијат во рекламите? Колата е магично, прекрасно нешто. Но таа...

Мечките умеат да бројат како приматите

Многу луѓе брзо ќе прифатат дека мечките се паметни животни. Всушност, повеќето биолози ги сметаат мечките за едни од најинтелигентните копнени цицачи на Земјата...

Пренос во живо (видео)

Еден телевизиски метеоролог од Пенсилванија морал да го напушти своето студио на отворено кога три мечки дошле на посета. Метеорологот Курт Аарон од WNEP...

Пливање со бели мечки

Не се грижете, девојчето не е во опасност. Мечката нема брутално да го распарчи. Помеѓу нив има ѕид од плексиглас дебел пет сентиметри....