Таг: македонија

Качување во воз во Македонија, vs. Индија, Бангладеш и Кина

Инспирирани од големата желба на Македонците да се возат во воз, решивме да направиме мала колекција за уживање. Скопје, пред бесплатниот воз за Демир Капија, по...

National Geographic: 10 нешта што треба да ги направиш во Македонија

„Македонија можеби е едно од најфасцинантните, а за кое најмалку се пишува, места во светот“, пишува National Geographic во воведот на својот текст посветен на,...

Македонскиот ефект на пеперутката

Изразот Ефект на пеперутката првпат го воведува американскиот научник Едвард Лоренц. Идејата е дека една пеперутка која се наоѓа во Бразил, со замавнувањето на нејзините...

Што читаше Македонецот во 2016, според Google

Студентскиот портал Факултети.мк ги издвои најгугланите поими во Македонија во 2016 година, со посебен фокус на тие за кои имало најголем интерес во споредба со претходните...

Сите македонски банкноти, од 1992 год. до денес, во едно видео

Некои ги имавме повеќе, некои ги имавме помалку, ама подеднакво ни се драги, зашто си се наши. Особено постарите македонски банкноти, кои со себе...

Автентично кубанско доживување во Македонија – „Хола Охрид“

Оваа година Охрид ќе биде домаќин на првиот меѓународен салса фестивал во Македонија, наречен „Хола Охрид“. Настанот ќе се одржи во организација на танцовиот...

Сепак, едномесечен зелен картон

На сила е законската регулатива за издавање на зелен картон со важност од еден месец, кој чини 30 евра. Останува и можноста за зелен...

Ендемична и реликтна – флората и фауната во Р.Македонија

Со право можеме да кажеме дека ретко во светот да постои земја која на толку мал простор има толку богат и разновитен растителен и...

Soul Shadows Band- Вистинско освежување на музичката сцена во Македонија

Младиот и суптилен вокал, кој во придружбата и пијано-аранжманите на „ветеранот“ – нема да ве остават рамнодушни! Тоа е глас што ќе остане запаметен...

„Падна“ 7ца на лото, Македонец доби 125.000 евра

Падна седмица на НовоЛото 7/34. 50то коло кое се реализираше вчера на среќниот добитник му донесе 125.000 евра. Ова е третата 7ка  во 2015, а...

Maкедонија на 71 место, по стапката на мир

Според извештајот на Институтот за економија и мир, забележлива е огромна разлика меѓу богатите европски земји и сиромашните на Блискиот исток и Африка. Како и...

Временска прогноза за јули, 2100-та

Се чини, нашите деца и внуци ќе живеат во вистински пеколни горештини, многу пожешки од овие денешните. Ако се суди по овие мапи на НАСА,...

Колку се Македонците религиозни во споредба со остатокот од светот?

Ширум светот, две третини од жителите се сметаат себеси а религиозни личности, а според најновите истражувања не е премногу ако се каже дека Македонија...

Поништени евровизиските гласови на Македонија и Црна Гора

По завршувањето на јубилејното 60-то издание на Евровизија кое се одржуваше во Виена, беше соопштено дека биле дисквалификувани гласовите од Македонија и Црна Гора. На...

Мирен и масовен протест пред владата

Мирно и без инциденти, минува граѓанскиот протест пред Владата, на којшто се собрани илјадници граѓани кои бараат оставка од премиерот Никола Груевски. Меѓу транспарентите што...