Таг: лсд

Краток владин анти-ЛСД хорор филм од 1969 година

Во доцните 1960-ти, компанијата Lockheed Corporation (денес Lockheed Martin) - добавувач на владата на САД, која инаку се бавеше со воени летала, воена опрема, воена...

Бугарските психијатриски експерименти со LSD

LSD-то како дрога обично се поврзува со хипици и лудите шеесетти. Тоа што е речиси непознато во остатокот од светот се медицинските експерименти во...

Зошто луѓето имаат внатрешна потреба да трипаат

Да се објасни употребата на дрогите како хероинот и кокаинот е лесно - тие директно ги стимулираат мозочните центри за награда. Потешко е да...

Почнала да црта свои автопортрети, но нема да верувате колку се...

Дали некогаш сте се запрашале како изгледа светот преку ЛСД? По три часа, се нашла себеси во некој друг свет! 15 минути по земањето на ЛСД 45...

Се цртала додека била на ЛСД

Една од најморничавите статии во која што сме налетале во последно време. Оваа девојка проголтала ЛСД и започнала да црта автопортрети. Погледнете како влијае дрогата...

Лари Кинг е постар од….?

Тој е еден од најомилените американски радио водители. Неговата кариера се брои во декади, но неговата популарност не избледува. Како и да е, со...

Големите умови и нивните омилени дроги

Не е јасно дали постои некаква врска помеѓу исклучителниот интелектуален капацитет и употребата на дрога. Но, судејќи според некои од овие уникатни и генијални...

Кокаин и LSD во шпанскиот воздух

Загадувањето на воздухот долго време беше реалност во шпанските градови, но научниците велат дека освен смог кој ги гуши луѓето, тие вдишуваат и други супстанции. Загадувањето...

Среќен роденден Алберт Хофман

Алберт Хофман е научникот кој во 1943-та година сосема случајно го откри LSD-то - полусинтетичка психоделична дрога. Тој е автор на стотина научни трудови и книги,...

Најдобрите 10 случајни откритија

Куварот Џорџ Крам го направи перфектниот додаток за сендвичите во 1853 година, по барање на еден муштерија кој се жалел дека неговите компири се...