Таг: литература

Што читаше Македонецот во 2016, според Google

Студентскиот портал Факултети.мк ги издвои најгугланите поими во Македонија во 2016 година, со посебен фокус на тие за кои имало најголем интерес во споредба со претходните...

Шведската литература и бенефитите од 6-часовното работно време

„Некако си ми многу... индустријален.“ Вака ме опиша еден човек кога живеев и работев во Шведска. И верувајте ми - не беше кажано како комплимент.  Бидејќи,...

Најголемите гадови во литературната фикција

Во книгите и филмовите скоро секогаш има барем еден негативец, ама малку се таквите што што се така добро отсликани што ти создаваат инстантна...

Да ми беше поголем, ќе те тужев

Законот обично не е многу прецизен кога се работи за клевета и навреда, особено во литературата. Затоа писателите и авторите мораат да бидат многу...

И нобеловата награда за литература оди кај…

Белоруската писателка и новинарка Светлана Алексиевич е овогодинешниот добитник на Нобеловата награда за литература, соопшти Nobelprize.org. Одликувањето и се доделува за нејзините полифонични дела...

Maпа на литературата

Literature Map е како патувачка мапа за писатели; идејата е да го напишете вашиот омилен автор, а програмот ќе ви ги извади сите имиња...

Што говорат за нас омилените книги?

Според експертите нашите омилени книги зборуваат многу повеќе за нашиот идентитет, отколку што можеме да замислиме. Често, кога го менуваме жанрот, тоа ја издава...

Јадења од литературата, се служат со вкус и имагинација

Американската писателка и дизајнер Дијана Фрајд открива како изгледа храната на ликовите од литературната класика во својата книга „Fictitious Dishes: An Album of Literature's...

Aнтидепресивите и интернетот се одамна измислени во литературата

Научниците секогаш гледале напред во иднината и  раскажувале за големи проекти, од кои некои се случувале навистина. Но никој не може да сонува како...

Топ 25 цитати на Вуди Ален

Вуди Ален е еден од најпочитуваните и најплодните режисери во модерното време. Ален е присутен и влече теми од литературата, филозофијата, психологијата, јудаизмот, европската...

16 каприциозни проблеми кои само љубителите на книгата ги разбираат

Страствен читател е една од најдобрите работи кои една личност може да биде. Не само што читањето литература го подобрува интелегенцијата и функционирањето на...

10 најпознати бесмртници

Сонот за вечен живот, како што може да се види од легендите, митовите, литературата и филмовите е стар, и доста популарен кај луѓето....

Fight Club од Џејн Остин (видео)

Сте се запрашале ли некогаш како би изгледал филмот Fight Club доколку беше напишан од Џејн Остин, писателката преокупирана со темите на репресијата на...

Прекината традицијата долга 60 години поврзана со Едгар Алан По

Шест децении, на денот на раѓањето на американскиот поет Едгар Алан По, на неговиот гроб во Балтимор, мистериозна личност затскриена од ноќта, доаѓала и...

Книга: Пурпурна крава

Дали сакате да бидете посебни или невидливи? Одлучите сами. Или ќе бидете Пурпурна крава или ќе ве нема. Пурпурна крава означува нешто посебно и незаборавно. Дали...