Таг: интернет

Бесплатни нешта на Интернет што треба да ги ѕирнете

Колку и да го користиме за глупости, интернетот е сé уште извонредно место каде што можете да најдете многу корисни нешта. И тоа бесплатни.

Дејвид Боуви во интервју од 1999-та: Интернетот е вонземјанин на Земјата

Во 1999 година, Дејвид Боуви даваше интервју за БиБиСи. Рече дека ако бил дете од 90-тите, немало да стане поп-ѕвезда, туку најверојатно опседнат со...

Неколку илегални нешта што веројатно ги правите на интернет

Среќата е во малите нешта. А малите нешта знаат и да се илегални.  И така, добар дел од животот поминувате кршејќи го законот, а можеби...

Верувале или не: Со помош на конзерва можете да добиете брз...

Иако ви изгледа сосема неверојатно, со помош на конзерва, можете да добиете брз интернет, односно можете да го зајакнете протокот на прием на ваерлес. Најпрво,...

Користењето на Wi-Fi во хотелите е лоша идеја

Кога бирате хотелско сместување, веројатно често ја земате во предвид и достапноста на Wi-Fi мрежа. Од друга страна, користењето на истата и не е...

Апликација за бесплатно праќање пораки, без интернет

Не ви треба роаминг, (речиси) не ви треба интернет, нема големи сметки, а сепак, апликацијата ви овозможува да испратите бесплатна порака до било кое...

Беспилотното летало на Фејсбук што ќе „сее“ безжичен Интернет

Марк Цукерберг - сопственикот на Фејсбук, на неговиот личен Фејсбук профил, објави дека конструкцијата на нивното прво беспилотно летало е завршена. Aquila, како што е...

Самата го сошила фустанот за апсолвентска, а потоа го освои интернетот

Ким дипломирала на Факултетот за уметност во Њу Џерси, Макентаир. Таа успеала самата да си дизајнира прекрасен фустан, кој веднаш го освои интернетот и со...

Откриваме зошто сината е доминантна боја на интернет

Како што детето прашува зошто небото е сино, така и оваа статија прашува зошто сè на интернет е сино? Како одговор на прашањето постојат интересни...

Ви кочат компјутерот, хромот, интернетот – еве решение

Доколку користите за прелистувач Chrome, ова морате да го имате. Ако користите „Гугл хром“ и отворате повеќе прозорци, од различни интернет страни, тогаш сигурно сте искусиле...

На оваа задача за основци паднаа родителите и многу учители: Можете...

Можете ли да ја решите? Неодамна на интернет се појави математичка задача за деца од Сингапур, која успеа да збуни многу постари од нив, а...

Светот останува без слободни IP адреси?!

Веројатно, инженерите кои создадоа 4.3 милијарди Internet Protocol (IP) адреси во 1981-та сметаа дека до моментот кога секоја од нив ќе има свој корисник,...

Нова фотографија стана интернет хит

Оваа фотографија е направена на рушевините на дрвен замок за време на семеен одмор. На неа се наоѓа нешто што го збуни светот, пишува...

Колку дрва се потребни за да го испечатиме целиот Интернет на...

Што ако се најдеме во ситуација да треба да го спасуваме Интернетот печатејќи го на хартија? Обичниот корисник тешко дека размислува на вакви теми,...

Фотографијата пред Ајфелова кула која „ги запали“ интернет троловите

Понекогаш работите едноставно не одат од рака. Грешка број 1: Ја посетуваш Ајфелова кула и правиш најклише фотографија. Грешка број 2: Сликата не излегува ниту приближно како што...