Таг: хрватска

Животот во хрватското село што заглави во Србија

Во населбата Кенџија, која катастарски се води како територија на Хрватска, иако се наоѓа на српскиот брег на Дунав, останаа да живеат некои Хрвати,...

„Ноќна мора“ трибјут: Кога Шева и силната загрепска екипа, владееја со...

Беше тоа далечната 1992 година, поточно вечерта во 10 часот на 3ти Октомври кога беше емитувана првата емисија „Ноќна мора“ на Жељко Малнар. Самиот Малнар...

Кога игра Хрватска, БББ и Торцида се едно

Приведуваат еден од навивачите на Хрватска кој e дел од навивачката група Торцида. Во моментот кога полицијата го изнесува надвор од толпата, улетуваат БББ...

Потсетување – Македонија-Хрватска (26-29), Светското во Катар

Се надеваме дека нема да си дозволиме да ја повториме грешката од Катар, кога имавме одлично прво полувреме против далеку посилна Хрватска од оваа...

Панамски медиум ја помеша претседателката на Хрватска со старлета

Панамскиот весник „Критика“, објави текст во кој напиша дека претседателката на Хрватска Колинда Грабар Китаровиќ привлекува погледи каде и да се појави, само што...

Uber oд денеска во Хрватска

Жителите на Загреб од денеска со само еден клик ќе можат да повикаат возило кое ќе ги однесе до саканата дестинација. Познатиот Такси сервис Uber...

Хрватите веќе ќе можат да користат марихуана за медицински цели

Од денеска, во Хрватска може да се користи индиска марихуана за медицински цели бидејќи стапува на сила правилникот на Министерството за здравство кое допушта...

Мерки и забрани: Царинска војна на границата меѓу Србија и Хрватска

Србија после полноќ започна да применува контрамерки против Хрватска и полицијата нема да дозволи во Србија преку било кој граничен премин да поминат товарни...

Најдобрата работа во светот: За двонеделно гледање во трева – 1000...

Најдобрата работа во Хрватска, ако не и во светот, се состои од... седење под сенка и гледање во трева. Ја доби Зоран Станко од...

Нина Бадриќ како Џенифер Лопез- Ја гледате сличноста?

Хрватската пејачка Нина Бадриќ често е споредувана со славната Џенифер Лопез. Фотографијата која пејачката Нина Бадриќ ја објави на Инстаграм предизвика лавина од коментари со...

Северина ужива со синот и дечкото на Јарданот, а Кеба чека...

Додека таа жешките летни денови ги поминува на хрватскиот брег, таткото на нејзиниот дечко Игор, фолк пејачот Кеба, на новинарите се довери дека се...

Розга се соблече: Пејачката никогаш не била посекси (ВИДЕО)

Хрватската пејачка објави нов спот во кој го покажува својот задник повеќе пати од Џенифер Лопез. Доколку мислевте дека Јелена Розга нема доволно храброст да...

Пресврт во хрватскиот секс скандал: Девојката од видеото подготвува одмазда

Тоа е чиста повреда на приватноста, спротивна на неколку закони. Овде станува збот за материјали пуштени во јавноста, кои не смееле да излезат, вели...

Со „Зајди зајди“ победи на музичко шоу во Хрватска

Многумина велат дека оној кој умее да ја испее врвно „Зајди зајди“, може да се нарече себе си пејач. Заклучно со тоа, ако нашата тажна...

Натпреварувач од Хрватска се трансформмираше во жена на X Factor

Дваесет и пет годишниот Леоне Павлашијан од Загреб, настапи на аудициите на шоуто создавајќи сосема изненадувачки настап, проследен со голема трансформација. Тој направи спектакал трансформирајќи...