Таг: Година

Ако 2016-та беше трејлер за хорор филм

- Британија тукушто ја напушти ЕУ.  - Што?! Зошто? - Никој не знае. Тие едноставно... ја напуштија.  Нема ни потреба да објаснуваме - едноставно, интернет веќе одамна се сложи...

Добрите луѓе во 2016-та (видео компилација)

Генерално некако сите се сложуваме дека 2016-та беше стварно лоша година. А не дека светот, па и Македонијава, не ни дадоа доволно причини за...

Почна годината на најбрзите автомобили

Поради напливот на новитети во овој сегмент многумина веќе и дадоа епитет на претстојната 2016 дека ќе биде година на најбрзите модели на планетава....

National Geographic ја затвори 2015-та со најдобрите фотографии

Пред доаѓањето на новата година, најголем дел од информациите се поврзани со испраќањето на старата година. Споделуваме филмови, музика, случки, проблеми и радости по...

Иџе спортист на годината за 2015 во Скопје

За најдобар спортист на главниот град на државава за годината што изминува е избран „Летечкиот Македонец“, Игор Стефановски, или популарниот Иџе, кој ја одбрани...

2015 – најтоплата година во историјата

Климатските промени го направиле периодот од 2011-2015 година најтопол петгодишен период откако се води статистика, според извештајот на Светската метеоролошка организација за состојбата на...

Внимателно во новата учебна година

Почетокот на септември традиционално го означува стартот на новата учебна година, која наметнува многу прашања, но она на што Републичкиот совет за безбедност на...

Метеоролозите тврдат: 2015-та е најжешка година во историјата

Според најновите податоци на хидрометеоролозите, 2015-тата ќе биде најжешката година во историјата на мерење на глобалната температура. Во извештајот на Националната американска администрација за океани...

Што сé произведува нашето тело за една година?

Во човечкото тело постојано се одвиваат разни биолошки промени. За многу од нив не сме ни свесни. Следниве цифри го отсликуваат размерот на сé...

Забранети реклами од оваа година

Да, сите ги сакаме забранетите реклами, веројатно затоа што во забранетото секогаш има нешто љубопитно, а можеби и затоа што тука секогаш е сместен...

Фотка на годината: Чиј е подобар?

Конечно добивме одговор на прашањето за кое долго шпекулираа таблоидите и составуваа анкети. Џеј Ло или Ким? Двете се убави и успешни и двете имаат облини...

Стилски начини за да ја носите бојата на годината

Според Институтот за боите „Пантон", нијанса за 2015.година е марсала, црвеникаво-кафеава боја, инспирирана од сицилијанското вино со истото име. Оваа заводлива боја сигурно треба да...

Годишен кинески хороскоп: Откријте што ви носи годината на Козата

Кинезите ја прославуваат Новата година на 19 февруари, како и почетокот на владеењето на хороскопскиот знак на Козата. Ова животно во нивната култура се...

Најдобро облечените дами на минатогодишните Оскари

Сите со нетрпение ја очекуваме оскаровската вечер, свечената церемонија која секогаш нуди спектакуларно филмско шоу, но и суптилна модна парада. Се чини како во...

Фатална седма година- Познатиот пар ја прекина врската по четврти пат!

По седум години врска и повремени прекини се чини дека раскинот на познатиот пар овој пат е конечен! Познатата пејачка Никол Шерцингер го оставила возачот...