Таг: фотошоп

Фотошоп финта за отстранување на објекти и луѓе од фотографии, за...

Да речеме одиш на некоја туристичка локација и сакаш да ја сликаш, ама има многу луѓе и ти го попречуваат видикот. Има чаре, и...

А дека има Фотошоп и за аудио, знаете?

Неодамна, на конференцијата Adobe Max 2016, компанијата Adobe - која стои зад најпознатиот софтвер за фото-манипулација - Фотошоп, го претстави својот нов софтвер VoCo. VoCo (од voice...

Нова политичка финта: Поправање улици со Фотошоп

Граѓаните на округот Приморски во Санкт Петерсбург барале од локалните власти да им ја поправат пешачката стаза која се распаѓала. Властите решиле дека е...

Мачката што инспирираше фотошоп војна на интернет

Сé почна со горнава фотка. Интернет за кратко побудале од возбуда околу чудно поставената мачка, а со оглед на тоа колку сака мачки -...

Кога шефот ќе заспие

Да си извршен директор и да заспиеш на работа не е ниту примерно, ниту паметно. Особено не ако си шеф на апликација за споделување...

Сникерс ги трола лошите фотошопери

Храната т.е. гладот, и нивоата на шеќер во крвта, имаат големо влијание врз нашите когнитивни способности. Неодамна, „Сникерс“ реши да го искористи тој факт...

Мадона без фотошоп

Поп иконата Мадона моментално се наоѓа на светска турнеа под називот Revel heart torur, а неодамна одржа концерт во Шпанија.  Мадона, Денот на благодарноста го...

Кратка историја на фото-манипулацијата (пред Фотошоп)

Ако мислевте дека пред Фотошоп немало фото измами, баш сте наивни. Особено ако мислевте дека во некои од нajпознатите историски фотографии никогаш не биле...

Најдобрите фотографии направени без фотошоп

Природата и човештвото се одлични уметници, а кога ќе ги здружат силите, може да се создадат неверојатни дела. Bright Side направи листа од 100 фотографии...

Надреални автопортрети

Шпанската фотографка Ангела Бурон создава надреални автопортрети добиени од лукавата визуелна игра на делови од нејзиното тело. Ангела прво снима одредени делови од телото, а...

Фотошоп или здрава исхрана: Што е со половината на Наташа Беквалац?

Популарната пејачка објави слика со која поттикна гласини дека користела програм за уредување на фотографии. Наташа Беквалац сакаше да се пофали со својата нова песна...

За совршена фотографија не е неопходен фотошоп

Во серијата „Брилијантни фотографии без фотошоп“, постојано замислуваме зачудувачка кадри , кои на прв поглед изгледаат толку добри што секој би помислил дека се...

На плажа нема Фотошоп: Ѕвездите го покажаа целулитот и салцето

Ѕвздите се постојано под притисок да изгледаат совршено. Тие често прибегнуваат кон пластична хирургија или магичните зафати на „Фотошоп“. Сепак, понекогаш додека тие пливаат, на површината...

Морков ножици, камион полн со житарици: Фотограф создава мешаници со кои...

Од скијач на врв на сладолед, до камион полн со житарици - овие фотографии дефинитивно ќе си поиграат со вашата глава. Надреални слики, кои вклучуваат...

Вака изгледа Ана Николиќ без Фотошоп

Пејачката ги шокираше фановите кога на еден нејзин настап се појави во многу тесна гардероба која ги оцртуваше нејзиниот вишок килограми. Јавноста се запраша дали...