Таг: фотографија

Видео: Приказната зад една од најпознатите фотографии

Ја гледаш еднаш и никогаш не ја забораваш - Lunch Atop A Skyscraper. ­

Фотографии во боја од Хитлерова Германија, кои оставаат без здив

Црно-белите фотографии ни приближно не ја отсликуваат моќта на Хитлер како овие, во боја. Хитлеровата, нацистичка партија била позната по користењето симболика во својата...

Фотографија за паметење: Изгорената опрема на пожарникар што извлекол две деца

Изгоренава опрема му припаѓа на Ченс Барлоу - противпожарен инженер од Пеорија, Илиноис, САД. Ваквата слика е резултат на еден куќен пожар од 24...

Фотографот што ја истрола цела шпанска полиција

Уште од најраните денови на 20-от век, а особено во денешно време, фотографијата е моќна алатка за борба и изнесување на неправдата на виделина....

Токио на ЛСД

Добро знаеме сите дека Токио е градот што ни ги буди сетилата. Фотографот Хавиер Портела вади нова серија фотографии Tokyo’s Glow во која уште...

Фотографии сликани со опрема стара 160 години

Модерниве фотографи се оштрат стриктно на последната, најмодерната технологија. Жил Клеман сака да ги задржи класичните елементи. Жил вели дека сака да слика со опрема...

Фотографија наместо зборови: Петгодишното Сиријче извлечено од урнатините на Алепо

Дека фотографијата знае да зборува погласно од било кои зборови, покрај таа на Ким Пук или таа на Ајлан Курди, доказ е и оваа,...

Зошто Ајнштајн го исплази јазикот

Кој би рекол, ама ова не е една од многуте монтажи кои кружат на интернет. Култната фотографија на која Ајнштајн се криви со исплазен...

Крутата графика на Лондон

Во фото-серијата на Руперт Вандервел - Geometrix, Лондон е безмилосно прикажан во црно и бело. Фотографот ја истражува урбаната позадина и човековата форма, користејќи...

Светските туристички атракции погледнати во погрешен правец

Тие што посетиле некои од големите светски туристички атракции, знаат дека да се направи фотографија без пред објективот да ти се испречат селфи стиковите...

Патниците во метрото како слики од 16-ти век

Во лондонското метро ќе најдете секакви луѓе, ама не и луѓе од 16-ти век. Ама Мат Крабтри така ги фотографира. Сé што прави, прави...

Еротското „шесто сетило“ на Жанлу Сјеф

Французинот Жанлу Сјеф (Jeanloup Sieff) е светски познат фотограф, пред сé по своите славни дела под капата на списанија од рангот на Vogue, Elle,...

Хајлајтс од Travel Photographer of the Year 2016 на National Geographic

National Geographic уште еднаш ги покани фотографите да учествуваат на конкурсот и да конкурираат за титулата National Geographic Travel Photographer of the Year. Победникот и...

Будимпешта од ризичен агол

Цели 6 години, Тамаш Рижави се качува по најпознатите и највисоките згради, кули, споменици и мостови во Будимпешта, за да го фотографира родниот град...

Фотографии од њујоршката хип хоп сцена во 90-тите

Јапонскиот фотограф Таку Онода се преселил во Њу Јорк доцните деведесети, што ни изгледа како да било пред 100 години. Легендарниот клуб Limelight се`...