Таг: фотографии

Спиралните скали на Будимпешта

The Time Machine е фото--серија на унгарскиот фотограф Балинт Аловиц, која ги истражува спиралните скали во Будимпешта од поинаква, и веројатно најзабавната перспектива -...

10 инспиративни фотографии од пред половина век

Кога ќе помислиме на историја, фотографии и периодот пред едно 50-60 години, првата асоцијација ни се црно-бели слики од војна. Иако воглавно е така, никогаш...

Фотошоп финта за отстранување на објекти и луѓе од фотографии, за...

Да речеме одиш на некоја туристичка локација и сакаш да ја сликаш, ама има многу луѓе и ти го попречуваат видикот. Има чаре, и...

Фотографии од секојдневниот живот во страв од Сицилијанската Мафија

Летиција Батаљија не ги сака „Сопранови“ како што ги сакаше публиката, затоа што за неа Мафијата е подеднакво опасна како и Исламска Држава. Летиција знае...

Фотографии што ретко се гледаат

^ Вулканското окно на Камокуна, Хаваи, на 1 април 1996 година. Лавата околу самото окно потсетува на куп од човечки души. ^ Човечкиот јазик виден под...

Најдобрите фотографии и снимки од супермесечината, без фејкови

Во понеделникот утрото или вечерта, во зависност од кој дел на планетава, светот имаше можност да ја види најголемата полна месечина годинава - наречена супермесечина,...

Омилените фотографии на фотографот на Обама

Најголем дел од фотографииве се направени од главниот официјален фотограф на Белата куќа - Пит Соуза. Се смета дека од 2009-та па наваму, Соуза...

Фотографии со камера од 1 долар

Скајлер Адамс решила да ги тестира своите фотографски вештини, па купила камера од 1 долар. Цел месец фотографирала исклучиво со Canon Sure Shot и...

80 фотографии фатени во совршен момент

Продолжува на...

Портрети и документарни фотографии од војната во Украина

Од почетокот на војната во Украина во 2014 речиси 10 000 лица го загубија животот а повеќе од 20 000 се повредени, Иако украинската...

Човекот што ги сликаше легендарните фотографии со Џордан

Ако твојот омилен спортист бил активен во последните 50 години, шансите се огромни дека го има фотографирано фотографот Волтер Лус. Овој великан на спортската фотографија...

Најдобрите дрон фотографии на третиот International Drone Photography

Дроновите одбележуваат нова ера во фотографијата и снимањето видеа. Некогаш воздушните фотографии од птичја перспектива беа привилегија само на големите компании, но сега стануваат...

И во викторијанската ера се смееле и се глупирале

Ако некогаш сте гледале фотографии од викторијанската ера, веројатно сте забележале дека никој не се смее. Судејќи по смртно сериозните фаци на сликите, ќе...