Таг: филм

Ќе ни ја гасат омилената секција на IMDB.com

Не треба да објаснуваме што е IMDB.com, нели? Тие што не знаат, нема ни да ги интересира оваа вест. За добар дел од останатите следи...

Danny Boy: Краток филм за тоа да се биде нормален меѓу...

Ако застануваш и погледнуваш околу себе и ништо не ти е јасно, од сам старт ќе знаеш дека филмчево ти е другар.

Неколку супер сај-фај постери од филмови од 50-тите и 60-тите

Robot Monster (1953) Forbidden Planet (1956) Attack of The 50 Ft. Woman (1958) The Amazing Colossal Man (1957) Invasion of The Saucer-Men (1957) War of the colossal beast (1958) Creature...

Less is more!

Дизајнот на постерот е супер медиум да пренесете некакава порака. Си ја знаете публиката. Изберете ја пораката. Потрудете се да не користите премногу информации. Концептот...

Е вака се гледа “Ајкула” на Стивен Спилберг

Вистинските фанови на хоророт никогаш нема да се изморат од култниот „Ајкула“ (Jaws). А за да го подобрат соживувањето, постојано смислуваат нови, пострашни начини...

Предлог филм: Beginners (2010)

Денешната филмска приказна се наоѓа некаде помеѓу романсата, драмата и комедијата, во режија на Мајк Милс. Главен лик е Оливер (Јуан Мекгрегор) кој има триесет...

Зошто роденденската Happy Birthday ретко се пее во филмовите?

Ако малку помислите, ќе забележите дека роденденската „Happy Birthday“ не се пее во голем дел од родендените во филмовите. Не, не се работи за...

Трагично загина авторот на музиката на „Титаник“ и „Храбро срце“

Џејмс Хорнен (61) еден од најдобрите автори на филмска музика загина во авионска несреќа во близина на Санта Барбара. Смртта на композиторот ја потврди и...

Предлог филм: Враќање (2003)

„The Return (Возвращение) е руско ремек дело, првенче во режија на талентираниот Андреј Звјагинцев, кој уште во овој проект покажува толку голема умешност што...

Hollyfood или кога храната се среќава со филмот

„Се започна пред 3 години, кога жена ми победи на телевизиското шоу Masterchef (Најголем натпревар во Америка за аматерско готвење) . Таа одлучи да...

Пицерија ја испорачува нарачката во кутија со проектор за филмови

Сакате да јадете пица, додека гледате филм? Од Pizza Hut одлучија да направат производ за таа цел. Новата кутија Blockbuster Box нуди неверојатна зделка. Кутијата...

Кино – бонтон пред повеќе од 100 години

Во денешно време е нормално да сме окружени со натписи што ги повикуваат посетителите во кино салата да го исклучат звукот на нивните мобилни...

„Tomorrowland“ премиерно во кино Милениум

Еден ден пред официјалната американска премиера, Кино Милениум ја најавува скопската премиера на филмот „УТРЕЗЕМЈА: СВЕТОТ ПОТАМУ (Tomorrowland)“. Се работи за мистично и авантуристичко филмско...

Професии – Какви се на филмовите, а какви всушност се во...

Филмот и телевизијата не секогаш се одраз на реалниот живот, а кога станува збор за професии, непрецизностите се насекаде присутни. Новинарката, на пример, на...

Нови филмови кои ќе останат запаметени по беспрекорниот моден стил

Кога ќе се спомене поимот „најстилски филмови на сите времиња“, прво ни паѓаат на памет култните класици како „Dr. No“, „The Talented Mr. Ripley“,...