Таг: експерименти

Бугарските психијатриски експерименти со LSD

LSD-то како дрога обично се поврзува со хипици и лудите шеесетти. Тоа што е речиси непознато во остатокот од светот се медицинските експерименти во...

Ја утнавме работата со лабораториските глувци

Да се дизајнира научен експеримент не е лесна работа. Со цел да се докаже или побие некоја хипотеза, прво мораш да ги елиминираш или...

Десет неетички психолошки експерименти

10 познати психолошки експерименти кои никогаш не би се случиле во нашите денови - од етички и морални причини. Сепак, овие експерименти и до...

Од денес, Хадронскиот колајдер во Церн со полна сила ќе работи...

Од денес, Хадронскиот колајдер почнува да работи со полна сила, на рекордно високо ниво на енергија, откако научниците започнаа нова серија на експерименти што...

Стави сапун во микробранова печка, и за две минути извади нешто...

Ретко кој посветувал премногу внимание на часовите по хемија, за да би можел да претпостави какви би биле реакциите на некои од производите со кои...

Интересни научни експерименти

Науката е многу интересна, доколку некои работи ги познавате малку подобро и знаете да ги примените. Во денешната видео снимка, имате можност да видите некои...

Научник – од дома

Науката никогаш не била поинтересна. И подозволена. Во ова кратко видео можете да погледнете како да го претворите млекото во камен, да направите домашен лепак,...

Научниците утврдиле дека животните знаат да сакаат исто како и луѓето

Животните навистина ги сакаат своите сопственици и другите животни со кои што се дружат, покажува неодамнешно истражување. Имено, животните лачат исти хормон на среќа како...

Најлудите научни експерименти

Благодарение на науката и технологијата, денес можеме да го оствариме она што некогаш било незамисливо. Додека некои луѓе сите благодети на модерниот свет ги користат...

Големите умови и нивните омилени дроги

Не е јасно дали постои некаква врска помеѓу исклучителниот интелектуален капацитет и употребата на дрога. Но, судејќи според некои од овие уникатни и генијални...

Експерименти со Ајфон

Неверојатно е  до кој степен некои луѓе успеале да го оштетат својот  телефон.Погледнете  неколку  најтешки случаи:  

Пет интересни социјални експерименти

На повеќето луѓе им се случило  да кажат: нема да пушам телевизија  1 месец, нема да јадам слатко, или пак нема да одам на...

Три хемиски експерименти што ја променија историјата (видео)

Степенот на развој на човечката цивилизација немаше да биде онаков каков што е денес, ако во историјата не постоеја луѓе желни за правење експерименти....

Како да се облекувате ако сте високи

Висината не е причина да се чувствувате несигурно во својата кожа и да ги избегнувате нападните бои и високите потпетици. Напротив, вашата висина прави...

Проценување на карактер преку обликот на лицето

Ако сакате да знаете дали можете да му верувате на некого тогаш сè што ви треба е да го погледнете неговото лице. ...