Таг: четка

Четка за заби: Електрична или обична?

Да, некои експерименти покажаа дека луѓето кои се вешти со користењето на електрични четки за заби можат да отстранат повеќе наслаги од оние кои...

Разликата меѓу старата и новата четка за заби

Ако сакате да бидете мрзливи луѓе со лоша хигиена, едноставно не ја менувајте четката за заби. Можеби откако ќе го погледнете следното поучно видео...

На оваа четка за заби не и треба паста

Јапонците (а кој друг?) измислија четка за заби која работи исто толку, ако не и поефикасно, но без паста. Клучот е во нанотехнологијата на четката,...

Еве зошто никогаш не смеете да позајмувате прибор за шминка на...

Млада мајка заврши во инвалидска количка откако позајмила туѓа четка за шминка. Сакајќи да прикрие акна, Џо Гилкрист го искористила приборот за шминкање на...

Со четка, врз четки

„Paintbrush Portraits“ е уметнички проект на сликарката Ребека, која живее и работи во Сан Франциско. Таа го започнува овој интересен потфат во 1999 година,...

Идеја што вреди милиони: Четка за WC шолја, на половина

Апсолутно го обожаваме Јутуберот под името „Crazy Russian Hacker” кој има безброј луди идеи, и секогаш знае да не изненади со нешто ново. Во една...

Како да излупите цело кило компири за само неколку минути?

Невозможно е а да не го обожавате YouTube корисникот потпишан како „Crazy Russian Hacker“. Тој постојано смислува иновативни начини со кои го поедноставува домаќинството. Во...

Како брзо и темелно да ја исчистите старата четка за коса?

Купивте квалитетна и скапа четка за коса која ги негува вашите влакна, но после само неколку користења на неа започнаа да се собираат влакна...

Кратка историја на четката за заби

Знаете ли дека четките за заби датираат од 3000 година п.н.е.? Тие  тогаш  претставувале тенки стапчиња со расфрлани  крајчиња  со кои што луѓето ги...

Совети за здрава и сјајна коса

За да ја зајакнете косата пред сѐ треба да престанете да ги правите малите грешки во нејзиното негување, кои, кога ќе се соберат, всушност...

Мисијата на Марс создаде интернет сензација од еден инженер

Милиони гледачи од целиот свет го гледаа слетувањето на роверот Curiosity на Марс, во живо. Но, дел од шоуто украде фризурата на еден од...

Најдовме ли замена за четката за заби? (видео)

Rolly е британски изум - гумено топче со 276 боцки што се џвака како гума за џвакање и ги чисти забите и ги масира...

Дали четките за заби можат да пренесат болести?

Бактериите и вирусите можат да се задржат на четката за заби во периодите кога сте болни, па затоа логично би било тие да се...

Две во едно – четка за заби и фонтана (видео)

За никогаш повеќе да не мора да ствите рака под чешмата или да посегнете по чаша што ќе ви помогне при плакнење на устата,...

Безболно поправање заби (видео)

Инженерите од Универзитетот Мизури, во соработка со научниците од компанијата Нанова, пронашле начин како безболно да ги поправат забите зафатени од кариес, а воедно...