Таг: Бугарија

Бугарските психијатриски експерименти со LSD

LSD-то како дрога обично се поврзува со хипици и лудите шеесетти. Тоа што е речиси непознато во остатокот од светот се медицинските експерименти во...

Бугарија очекува рекорден број македонски туристи

Рекорден број македонски туристи се очекуваат оваа година во Бугарија. Бугарите очекуваат дека оваа година земјата ќе ја посетат 15% повеќе Македонци во споредба со минатата година,...

Унгарија: Ако не сака Грција, ние ќе се договориме со Македонија...

Унгарија е подготвена да подигне ограда на границата со Романија уште следните денови, ако мигрантите го сменат правецот на движење, наместо да одат преку...

Крајот на досадните божиќни песни

„Да бидеш свој во свет во кој постојано се обидуваат да те претворат во нешто друго, e најголемото достигнување" - Ралф Валдо Емерсон Божиќ се приближува...

Идеја за домот: Невидлив мијалник во бањата

Денешната инспирација за уредување на домот, ја пронајдовме во соседството. Имено,  Виктор Василев е архитект од Бугарија кој што сака да создава предмети кои тој...

Најубавите фотографии од хотелите во Банско

Банско во Бугарија е дестинација која е редовно посетувана од страна на Македонците. Како за време на сезоната, во зима, така и за време...

Ќе стане ли хит? Слушнете ја новата песна на Кајмакоски

Даниел Кајмакоски официјално го претстави видео спотот за новата песна „Carry The Flame“, која е создадена во соработка со бугарска продукција. Имено, освен Даниел во песната...

CEED 2015 од Webit- Бугарија повторно е домаќин на најголемиот самит...

На седмата година по ред, на 21-ви и 22-ри април CEEDS’15 by Webit ќе ги пречека најдобрите европски претпријатија и новоформирани бизниси (startups) на...

Прошетка низ Бугарија

Секојдневно преку нашата рубрика „Патувања“, ве носиме на пат околу светот, а денеска 365 возот ќе застане кај нашите соседи. Бугарија е земја која може...

Слаткар со луда журка во Дојран, следна е Бугарија

Со повеќе од 2.000 посетители Слаткаристика грмеше во петокот во Дојран и тоа, се до утрото.Пријателите на Слаткаристика, раперот Бобо од Бугарија, Тајзи, Ферус...

Дедо Добри наполни 100 години

100 години на добрина, несебичност и хуманост- толку наполни човекот, наречен уште и Светецот од Бугарија, кој што неодамна благодарение на интернетот го запозна...

Добри Добрев е повеќе од добар човек

Ако некогаш сте биле во главниот град на Бугарија можеби сте го виделе овој стар човек како проси, а веројатно не сте знаеле дека...

„Чаје шукарие“ во изведба на Даниел Кајмакоски

За Даниел Кајмакоски македонската јавност слушна пред некое време на x factor, а тој за брзо време го освои цел Балкан.  Но, Бугарската публика за...

Британец напиша песна за ракија

Британецот  Џонатан Тејлор навистина се има заљубено во најпопуларниот пијалок на Балканот - ракијата.Имено, тој инспириран и восхитен од Бугарија и нивната гостопримливост, се...

Бугарите повторно ископаа вампир

Само неколку дена по откритието во Перпериктон, група археолози повторно пронајдоа остатоци од вампир. Археолозите во Несебар очигледно последователно  наидоа на интересни откритија. Човек со...