Таг: божиќ

Французите си ги препродаваат божикните подароци на интернет

Сé почесто Французите си ги препродаваат добиените божикни подароци кои не им се допаѓаат - покажуваат податоците на интернет продавниците, кои до средината на јануари...

Неколку нешта што се случуваат во божикните филмови, а немаат врска...

Камо да беа Нова година и Божик како на филмовите, ама не се... Еве што сé се случува во божикните и новогодишни филмови, а...

Светол пример од Бејрут: Муслимански хор пееше божикни песни во црква

Во ера на американски инвазии во муслиманските земји и терористички напади од радикални исламисти во срцата на европските престолнини како одговор, од Либан ни...

Божик во Алепо: Светна елка прв пат по 5 години

По прв пат по 5 години, во Алепо светна елка, а христијаните го прославија Божик. Годинава Алепо може да го слави Божик затоа што минатата недела...

Како пилешкото на KFC стана традиционална божикна трпеза на Јапонците

KFC (Kentucky Fried Chicken) е еден од најпознатите ланци за брза храна во САД, кој особено се гордее со своето пржено пилешко месо. Јапонците...

Исус во Исламот

Дека Божиќ т.е. Рождество Христово е вториот најголем религиски празник, по Велигден, и го слави раѓањето на Исус, сите знаат. Она што многумина не...

Легендата за најголемиот натпревар во историјата на фудбалот

Во духот на претстојните Нова Година и Божиќ, денес ќе ви ја понудиме легендата која нема да ве остави рамнодушни и во која главните ликови...

Невино и празнично затупавување

Идејата беше да напишам чисто информативна и малку скокотлива статија за тоа како луѓето го слават Божиќ во светот. Земав да истражувам низ интернет,...

Папата Франциско ги повика христијаните кон скромност и милосрдие

Синоќа за време на службата пред Божиќ, папата Франциско ги повика христијаните во светот да се стремат кон скромност и милосрдие. "Во свет кој премногу...

Тест: Која е твојата божиќна песна

Која божиќна песна најдобро го опишува твоето празнично расположение. Ако сте расположени за тест со сликички, клик ТУКА.

Најубавите цитати за Божиќ

Што е Божиќ? Тоа е нежноста на деновите кои поминале, вредноста на сегашноста и очекувањата за иднината", вели Агнес Фаро. Ви претставуваме уште 15 мисли...

Како Јута ги спречи крадците да го украдат Божиќ

Доаѓаат новогодишните празници, а во Јута, како и секаде по светот, почнуваат да фрчат подароци. Проблемот е што најголем дел од нив се купени...

Стара Минионска

Најново видео со познатите Миниони. Овој пат во форма на Божиќна честитка.

Музика, празник и детство: Најубавата честитка за Божиќ

Зарем има нешто поубаво од оваа детска музичка честитка на ваков голем ден? Уживајте и Христос се роди. Нека ни е за многу години.