Таг: балкан

Емир Кустурица: Да се занимавате со политика на Балканот е како...

Преземено од Радио МОФ Прославениот српски режисер Емир Кустурица изјави дека себеси не се гледа во политиката и дека во денешно време да се занимаваш...

Од каде доаѓа името Балкан?

За потеклото на името на нашиот полуостров постојат неколку теории. Најприфатената е таа дека името доаѓа од стариот турски збор „балкан“, што некои го преведуваат како...

Како Дилан Дог ги учеше балканските деца за смртта

Читајќи го Дилан Дог, ни самите не бевме свесни колку смртта ќе стане константна тема на овие простори. Односот на луѓето кон смртта во државите...

Има ли промаја надвор од Балканот?

Промаја на Балканот Ако сте корисник на јавниот превоз сигурно сте доживеале на 40 степени Целзиусови некој да ви го затвори прозорот во автобус со...

Тарик Али: Политичарите на Балканот се сосема бескорисни

Ако не се појави алтернатива, капитализмот ќе преживее. Колку и да е ужасен, без политичка алтернатива не може да му се нанесе никаква штета....

„Цопетова кухиња“ тотален хит на Балканот

И како и секогаш најдобрите видеа доаѓаат прво на Твитер (поздрав твитерџии), а после се шират по сајтови. Од најновата хит колекција кратки анимации на...

Нов план за бегалската криза: Отворени нови места на Балканот

Во Брисел беше усвоен план од 17 точки за контрола на движењето на мигрантите. Лидерите на Европската унија и западен Балкан се договорија околу нови...

Не чека пеколно жешка есен: Жештините и поплавите ќе траат до...

По жешкото лето, голем дел од централна и источна Европа за време на есента ќе следат континуирани високи температури. Несекојдневната топлина на нашиот регион ќе...

Виртуелна прошетка низ прекрасната Словенија

Република Словенија е мала, но убава држава во Централна Европа. Таа има население од нешто повеќе од 2 милиони луѓе. Во главниот град Љубљана живеат...

Мајсторот за торти доаѓа на Балканот

Бади Валестро е кралот на свадбените торти. TLC каналот, го носи мајсторот во Белград, кој во текот на два дена ќе ја промовира новата сезона...

На Балканот има нова држава – Либерланд

На „ничија земја“ меѓу Србија и Хрватска беше најавено создавањето на „нова, независна суверена држава“ на Балканот, чија територија е околу 7 километри квадратни. Името...

Видео од одронот на патот во Будва

Патот Цетиње-Будва е затворен за сообраќај откако целосно беше уништен поради лизгање на земјиштето. Обилните дождови покренале лизгање на земјиштето кое го уништило магистралниот пат,...

Го препознавате ли ова девојче? Денес е славна пејачка на Балканот

Која е таа? Со детска фризура, а крај неа плишано мече и балон славната пејачка позирала насмеана пред многу години. Денес навинкавме да ја гледаме со...

Таа е една од најубавите жени на Балканот, но вниманието го...

Една од најубавите девојки на Балканот, манекенката и не се труди да го освои вашето внимание со голотија и безобразни провокации на социјалните мрежи....