Таг: бајка

Данил Хармс: Човекот што сакал да биде повисок

Еднаш еден човек со просечна висина рекол: „Би дал сé само да можев да бидам барем малку повисок“. Уште не завршил со реченицата, кога пред...

Трансформација на земјата во сликовница

Зимата е најбајковитото годишно време кое нуди мистичност и смирувачки поглед. Макар и да сте летни типови, не пропуштајте ја зимскава галерија, а уште повеќе...

Љубов како од бајка: Луѓево го живеат идеалот за исполнета врска

Фотографот и екстремен спортист Џеј Алварез води речиси нереален живот со својата девојка - моделот Алексис Рене, а овие фотографии го докажуваат тоа. Двојката патува...

Нутела ѕвезда – кога рецептот, се претвора во бајка

Свежо печен леб + Нутела е веројатно најдобарта комбинација на целиот свет. Можете да уживате во омилениот сладок, крцкав, чоколаден вкус. Видеото во продолжение ни покажува...

Чекајќи го принцот

Суровата реалност :)    

Перуџа во блокче чоколадо

Ако патувате во Перуџа, градот ќе ви изгледа провинциски тивок, аеродромот е место меѓу полето, а хотелот со пет ѕвездички „Бруфани Палас" - неочекувано...

Од тенисерка до принцеза: Ана Ивановиќ во тоалета како од бајка

Тенисерката Ана Ивановиќ во моментов се наоѓа во Линца во Австрија, каде што ја очекуваат професионали обврски. Меѓутоа, пред почетокот на турнирот, сите учесници се...

Магичниот однос меѓу жената и природата

Сликите на Ејми Џуд имаат колекција на чувствителни и тивки моменти, некои малку чудни, но интригантни, а други надреални и „вкусни“. Повеќето нејзини уметнички слики...

Како од бајка: Кучиња кои ќе посакате да ги вдомите!

Овие преслатки кучиња изгледаат како да се извадени од некоја бајка. За овој ефект е заслужна 31-годишната Шарлота Бан, која со помош на разни...

„Господарка на злото“: Бајките не се веќе она што беа

Кога одите на кино за да погледнете современа адаптација на некоја класична бајка замислувате како сè тече според  книгата - „Еднаш, многу одамна" и...

Како излезени од бајка

Некои места во светот се толку прекрасни што дефинитивно нема да погрешите ако си замислите цела бајка додека со восхит ги гледате и уживате. Во...

Свадбата во зима како бајка во вистинскиот живот

Ако сте една од оние девојки кои планираат свадба во зима, денеска ќе ви помогнеме околку  прашањето за најсоодветната венчаница, со која ќе ги...

Мистичност и бајка: Волшебни замоци во зима

Како што зимата се приближува на северната хемисфера и ноќите се смалуваат, нашите мисли се насочуваат кон убавината на мразот и снегот.За создавање на...

Топ 10 дестинации кои изгледаат како од бајките

Уникатни, необични, живописни, неверојатни... Овие локации ќе направат да го запомните секој чекор кој ќе го направите во нивна близина. Погледнете ги дестинациите кои наликуваат...

Досадни Facebook парови: Колку навистина се сакаат?

И додека мислиме дека го прават тоа затоа што немаат ништо попаметно на ум или заради другите, истражувањата покажуваат дека не сме во право. Досадни...