Таг: австрија

Австриските комшии – најлоши

Судовите во Австрија се затрупани со тужби заради комшиски расправии, и тоа често околу небулози. Околу 11.000 тужби годишно се поднесуваат во просек од австриските...

Во Халштат клавет избацувачи по црквите

Незнаејќи како веќе да се справат со туристите на кои ништо не им е свето, црковните власти во селото Халштат во Австрија одлучија да...

Виенска бирократија без усул

Виенските власти важат за страшно бирократски и се расфрлаат со купишта правила со кои има го отежнуваат животот особено на претпријатијата, особено угостителите. Заслужено, луѓето...

Чудниот случај на езерото Констанс: Нема граници и им „припаѓа“ на...

Големото езеро Констанс (на германски: Bodensee) се наоѓа во срцето на Европа, близу Алпите, распослано меѓу Германија, Австрија и Швајцарија. Сите три земји поседуваат дел...

Мигрантите разочарани од Австрија: „Не е како што очекувавме“

Прашани за европското гостопримство, азилантите од завојуваните региони ќе речат дека „дури и кучињата се подобро третирани отколку бегалците во Австрија“. Наведувајќи ги небезбедноста,...

Австрија ќе крене ограда долж границата со Словенија

Австрија ја започна изградбата на ограда на границата со Словенија, за да го забави протокот на мигранти, изјави министерот за внатрешни работи Јохана Микл-Лајтнер....

Австрија се закани со затворање на границите

Министерката за внатрешни работи на Австрија, Јохана Микл-Лајтнер предизвика реакции со нејзината изјава дека ако Германија ја затвори границата и се создаде голема бројка...

Во Австрија падна пола метар снег

На планината Гросглокнер, на територијата на покраината Салцбург, денеска од безбедносни причини затворен е патот за сообраќајот. Снежната покривка, која го прекри тој дел од...

Четврта победа на Македонија: „Диви“ ги спитоми Австријците

Македонската ракометна репрезентација со триумф ја заврши групната фаза на СП во Катар, славејќи со 36-32 над Австрија за заслужено освојување на второто место...

Голи полицајци ќе апсат во австриските сауни?

Управата на еден фитнес центар во австрискиот град Линц, морала да повика помош од „голи полицајци“ за да се запре се раширената појава на...

Китцбил, австриски град со бајковита природа

Кога за прв пат пристигнал во Китцбил во 2005 година, фотографот Ентони Харисон знаел дека пронашол посебно место. Често навраќајќи се на оваа локација,...

Австриско езеро кое во себе крие неверојатна тајна

„Gruener see“ или во превод Зелено езеро, се наоѓа во јужниот дел на австриската провинција Штаерска. Она што го чини толку посебно е фактот...

Секоја пролет овој парк во Австрија тоне под вода

За да го прошетате во овој парк, најверојатно, ќе ви требаат подводни очила. Секоја година еден парк во подножјето на планината Хошваб се претвора во...

Брадестата пејачка од Австрија победи на Евровизија

Кончита Вурст со песната „Rise like a Phoenix“ и ја донесе првата победа на Австрија на Изборот за песна на Евровизија по 1966 година. Зад...

Зеегроте – најголемото подземно езеро во Европа

На околу 15 минути пат од австриската престолнина се наоѓа најголемото подземно езеро во Европа - Зеегроте. Зеегроте можете да го видите  на 17...