Свет

Поранешниот претседател на Иран чува овци

Додека беше претседател, Махмуд Ахмадинеџад на работа одеше со автобус, а неговата жена работеше како чистачка во медреса (исламско училиште). Во текот на неговиот мандат: 1. Американската...

Channel 4 ги најде велешките тинејџери што објавувале лажни вести за Трамп и Хилари

Новинаров на британската телевизија се довлечкал во Велес за да ги најде фамозните млади велешани што наводно се најзаслужни за тоа што Трамп победил на изборите. Најде...

Марк Закерберг – планетарен непријател број 1

Мора ли да повториме? Мора ли баш да го објаснуваме очигледното и да укажуваме на факт што секој на планетава досега сигурно го сфатил? Го знаете...

Споредба: Како тресат 7.3 Рихтерови во Јапонија vs. 5.3 Рихтерови во Скопје

Скопје, супермаркет, 11 септември, 5.3 степени по Рихтер: https://youtu.be/nLQ1Z7dO7To Јапонија, супермаркет, 22 ноември, 7.3 степени по Рихтер: https://youtu.be/VCVPQ7s-XE4

10 работи за Хитлер кои можеби не ги знаевте

По смртта на претседателот Паул фон Хиндербург себе си се прогласи за фирер и воспостави тоталитарен режим во Германија кој траеше се додека не...

Дебелиот Ким Џонг Ун и 130-те доктори

Освен лоша фризура и репутација, Ким Џонг Ун има и лоши навики во исхраната. Под лоши, мислиме на тим од 130 доктори-научници кои 24/7...

Хилари по поразот: Сакав да се сокријам и никогаш да не излезам од дома

Во своето прво појавување во јавност по поразот на претседателските избори во САД, кандидатот на Демократската партија, Хилари Клинтон не ја криеше својата разочараност,...

Американците­­­­ брзаат да го променат полот

Трансџендер Американците веќе не чекаат и сакаат што побрзо легално да го променат името и полот. Во тоа им помагаат адвокати - волонтери. Главна...

Зборот што ја одбележа 2016-та

Оксфордскиот речник го прогласи зборот post-truth (пост-вистина, пост-вистинит) за интернационален збор на годината. Тоа е одраз на силната политизација на последните 12 месеци. Зборот е дефиниран...

Револуцијата на Доналд Трамп во два твита

Трамп малку како да го снема од Твитер, ама еве, го искористи вторничкото утро за да се врати и веднаш да ги изнервира Американците со...

Во Северна Кореја уште не знаат за Трамп

Изборот на Доналд Трамп за претседател беше и уште е главната вест на сите светски медиуми, со исклучок на Северна Кореја. Според репортер на BBC,...

Фаците на дел од Американците кога сфатија дека Трамп е новиот претседател

Америка се разбуди со сознанието дека иднината навистина е портокалова, и дека Трамп во улога на претседател не е веќе само епизода од Симпсонови. Сега не ни...

Како се менуваше цената на кокаинот во САД во последните 30 години

Кокаинот е неизоставен дел од трговијата со наркотици во САД од 80-те години на минатиот век, кога почнува да навлегува во земјата. Подоцна, низ...

Министерот што одби авионска карта за бизнис класа бидејќи е скапа

Истетовирајте го имево: Исмир Јуско - министерот за сообраќај и комуникација на Босна и Херцеговина. Тој направи нешто ретко забележано во политичката реалност во...
- реклами -

Ново на 365