Свет

Мистериозен радиоактивен облак детектиран над Европа

Според известувањето на IRSN, трагови од јод -131 се детектирани во атмосферата над северна Норвешка, Финска, Германија, Полска, Чешка, Франција, и Шпанија.

Објаснето секое возило од колоната на американскиот претседател

Претседателската моторизирана безбедносна придружба е веројатно најсофистицираната форма на транспорт. И е логистички кошмар.

Времето во Иран: Каша-попара

Времето во Иран очигледно е пореметено, зашто истовремено врне снег, има песочни олуји и поплави. Заради временскиот хаос во последниве денови, отежнат е животот...

Видео од убиството на полубратот на Ким Јонг-Ун, од безбедносните камери

Испадна дека безбедносните камери на аеродромот во Куала Лумпур го регистрирале нападот врз полубратот на севернокорејскиот лидер Ким Јонг-ун. Снимката е објавена од јапонската...

Бомба од Втора светска војна завршила на депонија за рециклажа

Активна бомба од Втората светска војна, сосема случајно е транспортирана од едниот до другиот крај на Германија, завршувајќи на отпад за рециклажа, каде што,...

Атина ја добива првата џамија, после скоро два века

Повеќе од пола милион муслимани кои живеат во Атина и официјално ќе ја добијат првата џамија. Во главниот град на Грција нема службена џамија уште...

Шегата на Реган што можеше да предизвика нуклеарна војна меѓу САД и СССР

Во август 1984 година, само еден ден откако Советите ги бојкотираа Олимписките игри во Лос Анџелес, претседателот на САД - Роналд Реган, изговори нешто...

Експлозија во нуклеарна централа во Фламанвил во Франција

Пет луѓе се повредени во експлозијата што се случи утрово во нуклеарна централа во Франција. Експлозијата се случила во нуклеарната централа на компанијата EDF во...

Mичио Каку: Тајното оружје и Aхиловата пета на Америка

Забраната за влез на мигранти од седум мнозинско муслимански земји во Америка, иницирана и потпишана од американскиот претседател Доналд Трамп, продолжува да предизвикува големи...

Доналд Трамп – разведува, ама и зближува

Гејл Мекормик се развела од сопругот зашто гласал за Трамп. Се опишува себе си како „демократ кој е наклонет кон социјализмот“. Вели дека била запрепастена...

„Министерството за вистина” на ЕУ: Единствена цел – да се спречи Путин

„Уништувачи на митови” ЕУ како една од своите најголеми закани ја идентификуваше поплавата од дезинформации чија главна цел е „напад на европските вредности”. Токму...
video

Пародија #2: Драг Трамп, може ли Швајцарија втора?

Прво беше Холандија, сега и Швајцарија со обраќање до Трамп.

Телата на мртвите војници на ИСИС оставени да ги јадат кучињата

На улиците на Мосул сè уште лежат мртвите тела на убиените милитанти на ИСИС. Единствени што „се грижат“ за нив, се дивите кучиња и кокошки. „Гладни...

Од нападнатата џамија во Квебек, по нападот

Два дена по смртоносниот напад во кој загинаа 6 луѓе, џамијата Centre Culturel Islamique de Quebec ги отвори вратите за да им покаже „на...
- реклами -

Ново на 365