Букаке

Зошто хирурзите носат баш зелени (или сини) мантили

Зелени, сини, ама никогаш бели мантили. Сте се запрашале зошто? Причината е прилично фасцинантна, иако многу едноставна. Сепак, од бојата на мантилите на хирурзите може...

Кога папата забрани пагански празник и го воведе Св. Валентајн

Голотија, жртвување, крв, гозба, малку плескање... Така се забавуваа Римјаните пред црквата сето тоа да им го забрани.  Во тоа време, жителите на Рим обожавале...

Кончита: Никогаш не ни сакав да бидам жена

Австриецот Том Нојвирт, познат како жената со брада што победи на Евровизија во 2014-та година, објави дека има намера да престане да биде Кончита.  „Со брадестата жена...

Шегата на Реган што можеше да предизвика нуклеарна војна меѓу САД и СССР

Во август 1984 година, само еден ден откако Советите ги бојкотираа Олимписките игри во Лос Анџелес, претседателот на САД - Роналд Реган, изговори нешто...

Реален ценовник на услуги

Муштеријата е секогаш во право... ако плати.

Куче греело дете оставено надвор на -20 степени

Едно куче во Сибир спасило двегодишно дете, оставено од мајка му на верандата пред семејната куќа, иако температурата надвор била длабоко под нулата. Соседите го...

Шекил О’Нил спореден со највисокиот човек на сите времиња

Ова на сликата е Шекил О’Нил (висок 216 сантиметри), застанат до скулптурата на Роберт Першинг Вадлоу (висок 272 сантиметри) во музејот на „Рипли: Верувале...

Индија ќе ги преименува сите постоечки аеродроми

Индија почнува да жали што на сите свои аеродроми им има дадено имиња на историски личности.  Во Индија ништо не е едноставно, па ни нештата...

Како да изнервираш Европеец со една реченица (мапа)

На пример, оди во Швајцарија и кажи им дека чоколадото им е тапа во споредба со белгиското.

На 85 години ќе го освојува Монт Еверест, пак!

Непалецот Мин Бахадур Шерчан, кој пред некоја година влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстариот маж што се искачил на Монт Еверест, сега...

Финска воведува посебен збор за домашно опивање по гаќи

Финска воведе нов збор во својот речник, а се однесува на една (за многумина) многу сакана активност - пиење алкохол додека си испружен дома на...

Ги убила сите што ѝ предложиле да се премажи

Во древна Русија, принцот Игор и принцезата Олга биле пример за моќен пар. Игор го викале „Мудриот“ и бил син на Рјурик - основачот...

Кинески бирократи заспаа на пленарна сесија против мрзливи бирократи

Шест официјални лица се казнети во централната кинеска покраина Hubei, бидејќи заспаа на седмата пленарна сесија на Централната комисија за дисциплинска инспекција на Комунистичката партија...

ФОТО: Куршум во куршум, од Прва светска војна

Со оглед дека последниве години од 2014-та наваму заокружуваат 100 години од Првата светска војна, во јавноста како да се враќа интересот за настаните од...

ВИДЕО: Еден малку поинаков мост

Ги знаете оние мостовите што се креваат кога под нив треба да помине брод? Е па Gateshead Millennium Bridge во Њукасл е таков сличен,...
- реклами -

Ново на 365