Букаке

Со валкани игри до Оскарот

Оскарите не поминуваат без валкани игри, а најчеста форма е влијаењето врз групата на гласачи, поточно врз 6-те илјади членови на жирито кои одлучуваат кој ќе ја добие престижната награда.

Лежење во гроб – медитација за разведени

Група кинески жени неодамна стигнаа на насловните страни во кинеските медиуми, откако беа фотографирани како лежат во импровизирани плитки гробови на периферијата на Чонкинг.

ВИДЕО: 99-годишник vs. 92-годишник во спринт трка

Ветеранот од Втората светска војна - 99-годишниот Орвил Роџерс, победи на USATF Masters Indoor првенството. Лут ривал му беше 92 годишниот Џексон Хемфил. Победникот се одлучуваше во фото-финиш.

Како е измислен вибраторот

Вообичаено за лекарите во 19 век било да лекуваат пациентки кои страдале од „хистерија“.
video

Дефиницијата на Хичкок за среќата

„Мирен хоризонт. Ништо што ти создава грижи. Само нештата што се креативни. И недеструктивни...“

Кратка приказна за туѓото мислење

Татко и син купиле коњ. Другиот ден тргнале некаде, поминувајќи низ селото...

Природата последна се смее

Градиме бетон, асфалтираме трева, таманиме дрва, и некако си мислиме дека сме ја победиле природата.

Вистински архивски снимки од „Денот Д“ и инвазијата на Нормандија

Сте го гледале „Спасувањето на војникот Рајан“, а сигурно знаете и за десантот во Нормандија. Но малкумина ги гледале вистинските архивски снимки од касапницата на Омаха Бич, кои се користени и од самиот Стивен Спилберг при снимањето на филмот.

ВИДЕО: Компјутер учи да игра видео игра

Денешниве компјутери и вештачка интелигенција ги учиме на сé и сешто. Особено да возат коли. Тогаш зошто да не ги научиме и да играат видео игри? Зашто нема да биде фер.

Малку познато: И пионите во шахот имаат свои имиња

Колку знаете за шахот? Ако сте фан, веројатно многу. Но дали знаевте дека некогаш одамна, секој од пионите имал свое име/титула?
video

ВИДЕО: Кога двајца комичари се преправаат дека се мајмуни

Хамиш и Енди се познати радио водители и омилено австралиско комично дуо. Познати се по своите итри и забавни практични шеги. Во еден од нивните мајмунлуци, влегоа во зоолошка и се преправаа дека се мајмуни.

Голема побарувачка за перики со фризурата на Трамп

Изгледа сите сакаат да се Доналд Трамп на овосезонските карневали во Австрија.
- реклами -

Ново на 365